Tipy na romantický výlet v každej časti Slovenska

Tipy na romantický výlet v každej časti Slovenska

Banská ŠtiavnicaShow me Slovakia20. novembra 2019

Romantické zákutia, malebná príroda, pokoj, úzke uličky malých miest, horiaci krb na chate v horách a mnoho iného sa nám vybaví pri slove romantika. Či už hľadáte romantické miesta pre chvíle strávené vo dvojici, kde Vás nebudú rušiť davy turistov, alebo kde požiadať lásku svojho života o ruku, na Slovensku je možností viac než dosť. Ak si teda plánujete so svojou polovičkou vyraziť na romantický výlet, veríme, že nájdete inšpiráciu práve v tomto článku.

Západné Slovensko

Myjavské kopanice

Myjavské kopanice sú malebným regiónom, ležiacim medzi Malými a Bielymi Karpatami, ktorý určite stojí za romantickú návštevu. Na tomto mieste sa snúbi kvalitné jedlo, tradičné slovenské špeciality a destiláty, ovocné sady a slovenský folklór. V okolitých kopcoch sa nachádzajú desiatky osád, ktoré slúžia prevažne ako chatové oblasti. Ticho, kľud a krásna príroda sú pre tento región poznávacím znakom, a zároveň sú to atribúty, ktoré vyhľadávajú mnohí turisti a romantici.

Myjavské kopanice, Zdroj: Pixabay

Trenčín

Mesto Trenčín je romantické samo o sebe, možno to má na svedomí i jeho dominanta – Trenčiansky hrad, ktorý je spätý s romantickým príbehom.

Legenda hovorí, že pán hradu, Štefan Zápoľský uniesol krásnu tureckú princeznú Fatimu. No turecký princ Omar, ktorý ju miloval prišiel s nákladom zlata kúpiť Fatimu späť. Avšak, pán hradu žiadal od Omara, aby vyhĺbil studňu na nádvorí zámku. Trvalo štyri roky kým Omar dostal vodu z pevnej hradnej skaly, no nakoniec bol zaľúbený pár požehnaný.

Dnes už žiadny muž nevykope kvôli svojej polovičke studňu, no môže ju pozvať na romantický výlet do Trenčína a predviesť sa znalosťou príbehu inšpirovaného láskou.

Trenčín, Zdroj: Pixabay

Stredné Slovensko

Banská Štiavnica

Mesto Banská Štiavnica patrí, podľa mnohých, k tým najkrajším a najromantickejším miestam na Slovensku. Vďaka úzkym uličkám a jedinečným pamiatkam mesto dýcha skutočne neobyčajnou atmosférou. Jednou z možností je prechádzka a spoznávanie jeho zákutí a histórie, no na druhej strane netreba obísť ani krásnu prírodu a okolie Banskej Štiavnice. Doprajte si prechádzku okolo banských pamiatok a tajchov s priezračnou vodou. Banská Štiavnica je skvelým miestom na romantiku.

Banská Štiavnica, Zdroj: Pixabay

Kvačianska dolina

Ak preferujete prírodu pred mestom, Kvačianska dolina je ako stvorená na príjemnú prechádzku v malebnom horskom prostredí. V rámci náučného chodníka Prosiecka a Kvačianska dolina prejdete viacero krásnych miest.

Skalný útvar Jánošíkova hlava, rokliny, vyhliadky na dolinu a v neposlednom rade romantické mlyny ako vystrihnuté z rozprávkového príbehu. Tu si môžete na vlastné oči pozrieť technológiu mletia múky starodávnym spôsobom. Šumiaca voda v lone nádhernej nedotknutej prírody, malebné drevené stavby a pokoj nepochybne zanechajú hlbokú stopu a spomienky v každom návštevníkovi.

Kvačianska dolina, Zdroj: Pixabay

Východné Slovensko

Tokaj

Ochutnávka svetoznámych aromatických vín na Východnom Slovensku je zárukou kvality a romantiky. Vínne pivnice vytesali do sopečnej horniny a sú hlboké aj 8 metrov. Ochutnať tokajské vína môžete v nespočetnom množstve pivníc a pivničiek, ktoré v tejto oblasti nájdete.

Tokaj, Zdroj: Pixabay

Park tmavej oblohy Poloniny

Pozorovanie hviezdnej oblohy, rovná sa romantika. Nájsť však miesto, ktoré nie je masívne osvetlené je väčší problém ako by sa mohlo zdať. V najvýchodnejšom cípe Slovenska ležia Poloniny, ktoré lákajú turistov na tmu.

V Parku tmavej oblohy Poloniny môžete na vlastné oči vidieť neuveriteľné astronomické javy. Voľným okom možno vo Vlčích horách vidieť asi 2-tisíc hviezd, v mestách je to len dvesto a vo veľkomestách približne dvadsať. Na tomto mieste výborne vidieť Mliečnu cestu a ďalšou vzácnosťou je takzvaný protisvit, čiže mierne zjasnenie oblohy v mieste ležiacom oproti polohe Slnka. Na nezabudnuteľný romantický zážitok Vám stačí deka a fľaša dobrého vína.

Poloniny, Zdroj: Pixabay

Bonusový tip na romantický výlet

Strávte noc na vysokohorskej chate

Na Slovensku je niekoľko vysokohorských chát, ktoré poskytujú ubytovanie. Romantike vo výške niekoľko tisíc metrov nad morom však musíte niečo obetovať. Ako Vám je asi jasné, nevyvezie Vás sem žiadny taxík a vo väčšine prípadov ani iný dopravný prostriedok neprichádza do úvahy.

Predstavte si však večer, oheň v krbe, nebo plné hviezd a ráno, kedy sa zobudíte a cez horské štíty pomaly prediera slnko a kamzíky sa pasú pár metrov od Vás. Atmosféru v slovenských horách si nepochybne zamilujete. Tam hore čas plynie úplne inak, signál je mizerný a Vaše problémy akoby zostali niekde dole. V pokojnom a jedinečnom prostredí sa môžete naplno venovať svojej polovičke.

Slovensko, Zdroj: Pixabay

Romantický pobyt v kaštieli

Slovensko je krajina zámkov a kaštieľov, ktoré poskytujú svojim návštevníkom možnosť vychutnať si históriu a luxus hodný kráľov. Prežite nádherný rozprávkový pobyt s milovanou osobou v kaštieľoch roztrúsených po celej našej krajine.

Slovenské zámky, Zdroj: Pixabay