Projekt “Vezmi si ma”, ťa inšpiruje pomôcť slovenskej prírode

Projekt “Vezmi si ma”, ťa inšpiruje pomôcť slovenskej prírode

PrírodaShow me Slovakia27. októbra 2020

O projekte

Iniciatíva, ktorý vyzýva každého k zlepšeniu životného prostredia a k zbieraniu odpadkov v prírode. Vezmi si ma, spája ľudí, ktorí sa neboja vziať veci do vlastných rúk. Informuje o probléme voľne pohodeného odpadu a zároveň vyzýva k jeho zbieraniu a k inšpirácií ostatných. Iniciátorom a koordinátorom projektu je OZV ENVI – PAK.

Upracme spolu Slovensko

Tak ako povedal Gándhí: “Ty musíš byť zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete”. Ak teda chceme zmenu, mali by sme začať od seba. Jedným zo spôsobov pozitívneho vplyvu na naše okolie, môže byť zapojenie sa do tohto unikátneho projektu a šírenie osvety.

Ak aj tebe vadí odpad pohodený všade, kam sa pohneš, môžeš sa pustiť do upratovania neporiadku, ktorý kazí naše dediny, mestá a lesy. Aj vďaka tebe môže byť miesto, kde žiješ krajšie, čistejšie a voňavejšie.

Slovensko. Zdroj: Pixabay

V dnešnom období korona krízi sú prechádzky v prírode jednou z mála možností trávenia voľného času, no zároveň jednou z najpríjemnejších. Poď teda spojiť príjemné s užitočným a pomôž upratať Slovensko.

[wpinsertinpostad id=”pzxbv5fb78e294c501″]

Ako sa zapojím?

Začať môžeš veľmi jednoducho, na prechádzku so sebou vezmi okrem domáceho miláčika, alebo partnera aj vrecia a rukavice a popri prechádzke v prírode zbieraj pohodený odpad.

Do projektu sa zapájajú aj rôzny známe osobnosti a influenceri. Napríklad travel bloger Milan Bez Mapy a cestovateľka Andrea Zahurancová vstúpili do duelu, ktorého cieľom je vyzbierať čo najviac odpadkov. Nebudú však na to sami. Obaja budú svoju výzvu ďalej adresovať svojim fanúšikom. Ak sa chceš zapojiť, stačí, zverejniť svoju fotografiu s vyzbieraným odpadom na Instagrame a použiť #vezmisimaandrea alebo #vezmisimamilan.

#vezmisima. Zdroj: Pixabay

Ak by si sa chcel zapojiť do tejto iniciatívy vo veľkom a započať odpadovú revolúciu vo svojom meste, alebo dedine, všetky potrebné informácie k zapojeniu ostatných nájdeš na stránke: https://www.vezmisi.ma/

Zaujímavosť

PLOVEL – nový ekologický trend

Od minulého roka sa čoraz viac ľudí zapája do aktivity, ktorú Škandinávci nazvali „plogging“. Toto slovné spojenie vzniklo spojením švédskeho „plocka upp“, teda „zdvihnúť“ a anglického „jogging“, teda „beh“. Ide o aktivitu, pri ktorej ľudia počas športovania v prírode zbierajú odpadky. Teraz na scénu prichádza novinka slovenských influencerov: PLOVEL, teda „plocka upp“ plus „travel“, zbieranie odpadkov na cestách.

Plogging. Zdroj: Pixabay

Na záver…

Musím povedať, že projekt “Vezmi si ma” ma veľmi zaujal a teší ma, že čoraz viac ľudí sa snaží pomôcť, priniesť zmenu a prispieť k lepšiemu zajtrajšku. Ak sa teda do projektu zapojíš a chcel by si zdieľať svoju skúsenosť aj ďalej, napíš mi na info@showmeslovakia.eu 🙂