6 divov Banskej Štiavnice, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli

6 divov Banskej Štiavnice, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli

Banská ŠtiavnicaShow me Slovakia12. novembra 2018

Banská Štiavnica

V BANSKEJ ŠTIAVNICI NA  SV. PETRA A PAVLA KAŽDOROČNE PADÁ SNEH

Táto veta nepochybne vyvolá údiv, pretože sviatok Petra a Pavla je na začiatku leta. V tomto prípade však nejde o sviatok týchto svätých, ale o ich sochy, ktoré sa nachádzajú na priečelí farského Kostola Nanebovzatia Panny Márie. Keď sneží, vždy sneží aj na sochy, a teda na sochy sv. Petra a Pavla v Banskej Štiavnici každoročne padá sneh.

ZÁHADNÉ RUČIČKY RADNIČNÝCH HODÍN

Radničné hodiny v Banskej Štiavnici ukazujú čas, ktorý sa ani len zďaleka nezhoduje s tým reálnym. Vysvetlenie je pomerne jednoduché a zaujímavé. Ich ručičky sú nasadené opačne než na ostatných hodinách, a teda veľká ukazuje hodiny a malá minúty. Tento štiavnický div vznikol pri prestavbe radnice v 18. storočí a existujú preň viaceré vysvetlenia.

Podľa jedného pochádzal hodinársky majster z kraja, kde bolo zaužívané takéto neobvyklé inštalovanie hodinových ručičiek.

Podľa iného ich zakladal majstrov učeň a pod prísnym dohľadom pánov z mestského magistrátu, zneistený toľkou zodpovednosťou, si ručičky jednoducho poplietol. Na chybu sa bohužiaľ prišlo neskoro, až po odchode hodinárov z mesta.

Banská Štiavnica, Zdroj: Pixabay

Aby toho nebolo málo, koluje ešte niekoľko verzii, podla jednej radní páni usúdili, že hodina je dlhšia ako minúta, a tak jej patrí aj dlhšia ručička. Ďalšia hovorí, že pri kolaudácii hodín sa vypilo veľa alkoholu a chybu si nik nevšimol.

V súčasnosti  z radničnej veže vyhráva zvonkohra každú celú hodinu.

KOZA UVIAZANÁ O KOMÍN

Obyvatelia svahov v okolí Banskej Štiavnice kedysi zvykli chovať veľa kôz, ktoré sú pomerne nenáročné na obživu. Avšak záhrady sú v Štiavnici veľmi strmé, neraz dokonca na úrovni strechy domu. Majiteľ budovy na kopci mohol teda svoju kozu pokojne uviazať o komín a nemusel sa báť, že spasie aj susedovu trávu.

BANSKÁ ŠTIAVNICA MÁ VYMENENÉ POSCHODIE A PRÍZEMIE 

Domy v Banskej Štiavnici sú rozložené vo veľmi členitom teréne. Neraz sa teda stane, že z cesty vstúpime do domu najskôr na prvé či druhé poschodie a až potom sa po schodoch dostaneme na prízemie.

Banská Štiavnica.
Banská Štiavnica, Zdroj: Pixabay

BANSKÁ ŠTIAVNICA A BÝK V KOMÍNE

Keď sa zmestí do komína Santa Claus, v Banskej Štiavnici sa môže aj býk. Nejde však o komín na streche domu. Komínmi sa nazývali aj vetracie otvory banských diel. Neraz sa stalo, že do takéhoto komína spadol býk, čo sa pásol na lúke. Vyškriabať sa z komína bolo nad jeho sily, a tak ho museli vytiahnuť banskí záchranári.

DIV S HODINAMI

Výhľad z Nového zámku umožňoval včas zistiť príchod nevolaných hostí. Stráž na veži musela každú štvrťhodinu trúbením ohlásiť, že mestu nehrozí nebezpečenstvo. V súčasnosti z Nového zámku každých pätnásť minút zaznieva hlas trúbky. Táto  zaujímavá atrakcia, obyvateľom a návštevníkom Banskej Štiavnice pripomína, ako rýchlo beží čas.

Banská Štiavnica, Zdroj: Pixabay

Banská Štiavnica je jednoznačne jedno z najkrajších a najzaujímavejších miest Slovenska. V prípade, že by ste sa o tomto krásnom meste radi dozvedeli ešte viac, určite odporúčam článok od Satur, ktorý sumarizuje Top 10 zážitkov, ktoré ponúka iba Banská Štiavnica.