Slovenská gastronómia

Slovenská kuchyňa

Na Slovensku nájdete kvalitnú gastronómiu za prijateľné ceny. Slovenská kuchyňa je rovnako pestrá ako samotná krajina.

Tradičné pokrmy

Tradičnú kuchyňu horských oblastí uprednostňujú hlavne tí, ktorí majú radi syry a mliečne výrobky. V nižšie položených oblastiach, môžete ochutnať viac korenené jedlá, špeciality z kapusty, husi, lokše alebo trdelník a nakoniec spláchnuť jedlo s dobrým vínom z nížin a južných svahov Karpát alebo z oblasti Tokaj.

Tradičné základné komponenty slovenského jedálnička vždy boli a aj stále sú mlieko, zemiaky a kapusta. Chutné jedlá typické pre slovensku kuchyňu, ako je kapusta s knedľou sa môžu pripraviť kombináciou týchto zložiek.

Mlieko sa pije čerstvé alebo kyslé a taktiež sú veľmi populárne všetky mliečne produkty, ako je srvátka, tvaroh, bryndza a ovčí syr.

Údené alebo čerstvé ovčie syrové výrobky sa predávajú na rôznych formách a Slováci ich milujú. Ich chuť je neprekonateľná a niektorí hovoria, že to najlepšie z najlepšieho je možné kúpiť v regióne Liptov.

Slovenské národné jedlo

Slovenské národné jedlo sú bryndzové halušky. Bryndzové halušky je najlepšie ochutnať na typickej slovenskej “kolibe” alebo “salaši”. Zaujímavosťou je každoročná súťaž vo varení a jedení halušiek, ktorá je organizovaná v malej horskej obci Turecká na úpätí Veľkej Fatry. Stretávajú sa tu fanúšikovia “halušiek” z celého sveta. Ide o majstrovstvá sveta.

Medzi tradičné domáce pokrmy patria rôzne pokrmy pripravované zo zemiakov. Sú väčšinou vo forme cesta – varené alebo vyprážané (zemiakové placky, lokše).

Pestrá skala ovčích syrov a kapusta sú tiež veľmi populárne ingrediencie používané v slovenskej kuchyni.

Zo slovenského regiónu Záhorie je zaujímave pečivo zvané Skalický trdelník v tvare valca s otvorom vo vnútri.


Príprava Slovenského národného jedla – Bryndzových halušiek

Slovenské nápoje

Slovenské vína

Na Slovensku sú vyrábané vysoko kvalitné akostné vína, vínna réva sa tu pestuje už od rímskych čias.

Víno alebo pivo je zvyčajne konzumované so slanými sušienkami (kapustník, pagáč).

Husacie hody a zabíjačky

Husacie hody sú známou gastronomickou udalosťou, ktoré sa organizuje predovšetkým v dedine Slovenský Grob, ktorá sa nachádza neďaleko od hlavného mesta.

Zabíjačky sú tiež zaujímavé pre tých, ktorí ich nikdy nezažili a ocenia chutné domáce výrobky. Zabíjačkové špeciality sú tiež súčasťou jedálnička mnohých reštaurácií.

Domáce nealkoholické nápoje ako Vinea a Kofola, a široký výber kvalitných minerálnych vôd súperia so svetovými obchodnými značkami nealkoholických nápojov.

Slovenské destiláty

Špecifický slovenský destilát je borovička, obľúbený destilát je slivovica a hriatô. Vysoko-horské hotely a chaty ponúkajú destilát zvaný Horec, stimulujúci nápoj po namáhavej pešej turistike. Demänovka, ktorá obsahuje výťažok z liečivých bylín, je tiež dobrá voľba.

Slovenské pivá

Na druhej strane pivo je na Slovensku tiež veľmi populárne. Slovenské pivá sú dobrej kvality a značky ako Zlatý bažant, Smädný Mních alebo Topvar sú porovnateľné s vynikajúcimi českými pivami. Taktiež môžete skúsiť autentickú chuť rôznych značiek nefiltrovaných pív v lokálnych pivovaroch.

Slovenské vína, Zdroj: Pixabay