Budatínsky hrad

Dominanta Žiliny

Budatínsky hrad tvorí dominantu Žiliny, pri sútoku riek Váh a Kysuca. Hrad je zrekonštrouvaný a sprístupnený verejnosti. Vedľa hradu sa nachádza najstarší park v Žiline a okolí – Budatínsky park s rozlohou takmer 5 ha.

Jeho najväčšia a najstaršia časť je objemná štvorposchodová valcová románska veža s prvkami gotickej architektúry, ktorá bola neskôr pozmenená v renesančnom slohu.

Budatínsky hrad bol vybudovaný ako strážny hrad v druhej polovici 13. storočia na sútoku riek Váh a Kysuca. Hrad pôvodne patril rodu Balassovcov. V 14. storočí ho získal Matúš Čák, ktorý hrad obohnal obranným múrom a v priestore opevnenia vybudoval obytný palác.

[wpinsertshortcodead id=”illah5fbcf914a9064″] [wpinsertshortcodead id=”trfak5fbcfdeb1de4e”]

Stojí na mieste originálneho vodného hradu, ktorý strážil dôležitú obchodnú cestu do Sliezska. Spočiatku bol kráľovským majetkom, neskôr patril k niekoľkým šľachtickým rodom.

Park, ktorý končí na sútoku riek Váh a Kysuca, je tiež veľmi zaujímavým miestom vzhľadom na okolitú prírodu a krajinu.

Na hrade sa nachádza stála expozícia o histórii slovenského drotárskeho umenia. Návštevníkovi je odkrytá história pôvodného drotárskeho remesla od jeho vandrovných začiatkov až po továrenskú výrobu, poukazuje na podnikateľské úspechy slovenských drotárov v cudzine.

Budatínsky hrad

Príbeh o krásnej Kataríne

Hrad je spojený s príbehom o krásnej Kataríne, ktorú dal jej otec zaživa zamurovať.

Bolo to v čase, keď na Budatínskom zámku býval Gašpár Sugoň s rodinou. Mal dcéru, krásnu Katarínu. Zvesť o jej kráse šla široko-ďaleko. Padla do oka rytierovi Frankovi Forgáčovi. Otca však Katarínina láska prekvapila. Nesúhlasil so zasnúbením – oznámil dcére, že ju sľúbil Jakušicovi, pánovi hradu Vršatec.

Jakušic prišiel a na zámku sa slávili skvostné zásnuby. Len Katarína bola smutná a mala vyplakané oči. Rytier Franko Forgáč chcel ešte aspoň raz vidieť a objať svoju milú. Podplatil sluhu dukátmi, a ten ho v noci zaviedol ku Kataríne. No dozvedel sa to otec Sugoň a prekazil mu zámery.

Otec konal prísne a dcéru chcel prísne odlúčiť od milého. Preto sa rozhodol pre krutý trest. Dal Katarínu zamurovať. Väzením sa jej stal výklenok pri hlavných schodoch smerom k Žiline.