Najužší dom v Európe

Najužší dom v Európe

BratislavaShow me Slovakia7. februára 2019

Na Michalskej ulici v Bratislave stojí skutočná európska rarita – najužší dom v Európe. Široký je len 130 centimetrov.

Dom bol postavený kvôli zaplneniu voľného miesta. Koncom 18. storočia v medzere, ktorá vznikla medzi Michalskou vežou a susedným meštianskym domom po odstránení bratislavských mestských hradieb. Táto unikátna stavba svojou šírkou 130cm prekonáva i poľský najužší dom, postavený vo Varšave v roku 2012.

Michalská veža v Bratislave, Zdroj: Pixabay

Najužší dom a jeho história

Príbeh domu s pravdepodobne najužším priečelím na starom kontinente je veľmi zaujímavý.

Jeho vznik je spojený s demoláciou bratislavských mestských hradieb v 18. storočí. Hradby pôvodne pozostávali z dvoch múrov, medzi ktorými bol voľný. V čase, keď sa začali v armáde používať delá, prestali mať takéto opevnenia opodstatnenie.

130 m široká medzera, ktorá vznikla pri demolácii múrov medzi Michalskou bránou a Michalskou vežou mala pôvodne slúžiť ako ulička pre stráže.

Nakoniec sa však rozhodli postaviť v tejto škáre priečelie unikátneho domu, ktorá nám znova ukazuje aké unikáty na Slovensku máme.

Najužší dom v Európe stojí v Bratislave, Zdroj: Pixabay

Ak sa rozhodnete navštíviť túto Európsku raritu, nájdete ju na Michalskej ulici číslo 15 v Bratislave. Dnes v ňom sídli občerstvenie, tak si môžete návštevu unikátnej stavby spríjemniť aj dobrým jedlom.