Svetový unikát: potápanie v slovenských opálových baniach

Svetový unikát: potápanie v slovenských opálových baniach

PrírodaShow me Slovakia8. júna 2018

Slovenské opálové bane

Opál na Slovensku ťažili od roku 1597. Opálové bane na našom území sú najstaršie na svete a jediné opálové bane na našom kontinente. Nachádzajú sa pri Prešove medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica.

Naši predkovia boli najšikovnejší baníci s najlepšími technikami už v období 18. storočia. Výsledky ich práce s vtedajšími možnosťami nás udivujú dodnes. Dokazujú to banské mestá a dediny, ktoré preslávila práve banská činnosť. Techniky Slovákov svojho času kopírovali po celom svete.

Najcennejší druh opálu sa vyskytuje len pri Dubníku na Slovensku

Na svete existuje viacero druhov opálov. Napríklad mliečny, ktorý je biely ako mlieko, alebo hialit, ten je priehľadný. Najcennejším druhom je však drahý opál, ktorý je charakteristický svojou dúhovou farbohrou a v Európe sa vyskytuje len na Dubníku. Hodnota a váha drahého opálu sa určuje v karátoch. Jeden karát sa rovná 200 miligramom. Dnes si ľudia cenia opál viac ako zlato. Opracovaný kus drahého opálu s výbornou farbohrou a brusom má hodnotu približne ako diamant výbornej kvality.

Zaujímavosťou je, že najväčší opál na svete, nazývaný Harlekýn, našli v roku 1775 práve v týchto baniach. Vážil 594 g (niektoré zdroje uvádzajú až 607g) a ohodnotili ho na 700 tisíc holandských guldenov. Dnes je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni.

Slovenské opálové bane boli až do 19. storočia jedinou lokalitou na svete, kde sa tento polodrahokam ťažil. Bane zatvorili v roku 1922, kedy zrušili aj ťažbu drahého opálu. Nakoniec sa ťažba obnovila v roku 2012 a v roku 2015 baňu otvorili aj pre návštevníkov.

Opálové bane – turistické prehliadky

Počas prehliadky sa návštevníci dozvedia viac o práci v bani, histórii ťažby opálov a tunajších podzemných vzácnostiach. Majú možnosť vidieť vzorky opálov, rozličných minerálov, banské svietidlá, vozíky a nástroje používané baníkmi pred 100 rokmi. Do základného okruhu sa dostanú aj ľudia na vozíčkoch. Druhá časť prezentuje praktické ukážky ťažby a tretia predstavuje oddychové priestory. Momentálne je sprístupnených 1,2 km starých banských chodieb a prehliadková trasa trvá cca 45 – 60 min.

Možnosť potápania

Banské chodby majú celkovo cca 24 km a 17 horizontov, z ktorých je 5 zaplavených. V súčasnosti sa na tomto mieste prevádzkuje aj profesionálne technické potápanie, čo využívajú potápači z celého sveta. Pod vodou si môžu pozrieť množstvo chodieb, zatopené schodiská, koľajnice a podobne. Je to unikátny zážitok na celý život. Samozrejme treba mať potápačskú licenciu.

Ako vyzerá potápanie v slovenských Opálových baniach si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Opálové bane

Vstup do Opálových baní

Výlet do opálových baní môžete spojiť s návštevou Košíc. Tam si môžete pozrieť Dóm svätej Alžbety, historické centrum, navštíviť  ZOO a lesnú železničku. Následne môžete zájsť do Prešova, kde je hlavnou atrakciou Neptúnová fontána alebo Múzeum vín, kde sa môžete objednať aj na ochutnávku. Ak máte viac času, medzi Košicami a Červenicou je známy Herliansky gejzír.

Prehliadku opálovej bane si môžete objednať na internetovej stránke www.slovakiaopal.sk alebo mailom slovakiaopal@gmail.com, prípadne telefonicky +421 948 450 321, +421 918 500 741.

Vstupné

  • 1 – 5 návštevníkov: 1 vstup: 50,00 €
  •  6 – 10 návštevníkov: 1 vstup: 90,00 €
  •  11 – 15 návštevníkov: 1 vstup: 130,00 €
  •  15 – 20 návštevníkov: 1 vstup: 150,00 €

Časy vstupov

Pondelok – Nedeľa: 9.30, 11.00, 12.30, 14.00, 15.30 hod

Odporúčame overiť si informácie na webovej stránke Opálových baní. Zľavnené vstupné ponúkajú  aj rôzne zľavové portály .

V prípade, že budete mať záujem podeliť sa o Vaše zážitky z návštevy Opálových baní, budem veľmi rada, ak mi zašlete e-mail na info@showmeslovakia.eu.