Hrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok

Liptovský Hrádok

Hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok je postavený pri rieke Belá v obci Liptovský Hrádok na severe Slovenska. Hoci existuje niekoľko verzií príbehu o jeho pôvode, jedna vec je istá, prvá zmienka o hrade pochádza z roku 1341.

Vtedajšia hlava Zvolenského kraja dala postaviť hrad na začiatku 14. storočia. V tom čase bol jedným z vojenských objektov strážiaci dôležitú obchodnú cestu pozdĺž rieky Váh.

Legenda

Jedna z legiend hovori, že hrad Liptovský Hrádok bol pripojený podzemnými chodbami s blízkym opevnením v Liptovskom Jáne a dokonca aj s Liptovským hradom. Neskôr sa stal sídlom správy hradného panstva a bol vo vlastníctve kráľov Maďarska, až do polovice 15. storočia.

Majitelia, medzi nimi vznešené rodiny Zápoľský, Thurzo, Ballas a ďalšie, ho dostali ako darček. Zámok bol ťažko poškodený počas povstania na prelome 17. a 18. storočia.

Zrúcanina hradu Hrádok spolu s priľahlým kaštieľom tvoria oddávna dominantu Liptovského Hrádku a aj malebnej časti horného Liptova. Ruiny hradu a pomaly sa rozpadávajúceho kaštieľa už od 30-tych rokov 20. storočia zamestnávali mysle ľudí, ktorým nebol osud pamiatok na Liptove ľahostajný.

V súčasnosti prebieha na hrade v Liptovskom Hrádku rozsiahla rekonštrukcia, po ktorej zámok ponúka štýlové ubytovanie, stravovanie a netradičné konferenčné miestnosti.

Hrad a Kaštieľ je od augusta 2010 sprístupnený aj pre verejnosť. Prehliadka nádvorím a interiérom kaštieľa s výkladom, ako aj audiovizuálna prezentácia histórie, rekonštrukcie i priestorov v súčasnej podobe.

Hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok