Slovenské kráľovské mesto – Zlatá Kremnica

Slovenské kráľovské mesto – Zlatá Kremnica

Slovenské unikátyShow me Slovakia21. marca 2023

V tomto článku by som Vám rada priblížila mesto Kremnica, ktoré ma počas mojej návštevy veľmi uchvátilo. Dôvodov je hneď niekoľko: najstaršie fungujúci podnik na svete, jeden z dvoch posledných barbakanov na Slovensku, najhonostnejší morový stĺp v strednej Európe, či múzeum gýča. Toto je len štipka z toho čo Zlatá Kremnica ponúka.

Kremnica

V meste Kremnica a okolí sa už od 10. storočia ťažilo zlato a striebro, i preto je nazývaná Zlatá Kremnica. Uhorský kráľ Karol Róbert z Anjou udelil mestské privilégiá staršej banskej osade Cremnychbani, čím sa Kremnica v roku 1328 stala slobodným kráľovským banským mestom. V meste sa nachádza množstvo zaujímavých miest, ktoré sa určite oplatí navštíviť.

Kremnický Hrad. Zdroj: Show me Slovakia

Mestský hrad v Kremnici 

Mestský hrad v Kremnici je komplex stredovekých budov, ktoré vznikali postupne od 13. do 15. storočia. V hradnom areáli sa v 4 objektoch (Románsky karner, Malá veža, Severná veža a Radnica) nachádza 6 expozícií. Hrad chráni opevnenie, na ktoré sa napájajú mestské hradby. Kremnické mestské hradby možno zaradiť medzi jedny z najzachovalejších na Slovensku.

Historické centrum Kremnice v roku 1956 vyhlásili za mestskú pamiatkovú rezerváciu a stredoveký Mestský hrad je národnou kultúrnou pamiatkou.

Kremnické hradby. Zdroj: Show me Slovakia

Barbakan

Mohutný barbakan chránil mesto pred útokmi a zároveň predstavoval vstupnú bránu do opevnenia. Aktuálne je barbakan v Kremnici jedným z posledných zachovaných barbakanov na Slovensku. Ďalší sa nachádza napríklad v Bratislave – Michalská Brána. V budove barbakanu aktuálne sídli kremnické Kultúrne a informačné centrum.

Morovy stĺp

Monumentálny stĺp sv. Trojice je jednou z najvýznamnejších barokových pamiatok svojho druhu na Slovensku. S výškou 22 metrov a 54 sochami je to najhonostnejší morový stĺp v strednej Európe.

Stĺp postavili pred farským Kostolom Panny Márie v r. 1765-72 , kde nahradil pôvodný stĺp. Umelecké hodnoty diela dopĺňa zložitý ideový plán, zohľadňujúci popri hlavnom poslaní, ktorým bola ochrana pred morovou nákazou aj mestské špecifiká – patróni baníkov a mesta Kremnica. Na morovom stĺpe sa nachádzajú sochy svätých v nadživotnej veľkosti – fascinujúci pohľad.

Morový stĺp v Kremnici. Zdroj: Show me Slovakia

Najstaršie fungujúci podnik na svete

V meste sídli Mincovňa Kremnica, ktorá je najstaršia dodnes existujúca mincovňa na svete a jeden z najstarších nepretržite vyrábajúcich podnikov na svete. Vyrazené mince kedysi podopierali tróny mnohých panovníkov. Kremnica sa už v minulosti stala významným centrom mincovania. Strieborné groše boli prvé mince, ktoré razili v kremnickej mincovni.

V kremnickej mincovni bol razený aj zlatý florén, neskôr nazývaný dukát, ktorý mincovňu preslávil. Razili ho z takmer rýdzeho zlata (23 karátov a 9 grénov) a túto rýdzosť si udržal s malými odchýlkami počas šiestich storočí. Využívaný bol predovšetkým pri väčších transakciách a v zahraničnom obchode.

Okrem toho v mincovni ťažili aj strieborné groše, denáre, toliare, poltury, grajciare, uhorské koruny. Po roku 1918 sa v meste Kremnica začali raziť československé a slovenské koruny a tiež zahraničné obehové mince pre viac ako 40 krajín.

Do produkcie kremnickej mincovne patrí aj medailérska tvorba, tzn. medaily, plakety rôzne rady, vyznamenania, odznaky, účelové známky či žetóny.

Od zavedenia Eura na Slovensku sa v Kremnickej mincovni pre NBS vyrábajú pamätné mince v nominálnej hodnote 2 €, zberateľské mince zo striebra v nominálnych hodnotách 10 € a 20 € a zlaté mince v nominálnej hodnote 100 €.

Múzeum gýča a ulička slávnych nosov

Múzeum gýča je exkluzívne múzeum svojho druhu v celej Európe a zároveň je súčasťou Európskeho festivalu humoru a satiry – Kremnické Gagy. K dispozícií je zbierka viac ako 2764 exponátov rôzneho druhu. Ak chcete porozumieť tomu čo gýč vlastne je, alebo sa len zabaviť určite odporúčam toto miesto navštíviť. 🙂

Ulička slávnych nosov vznikla 28. augusta 2004 na 24. festivale humoru a satiry Kremnické gagy. Hlavnou ideou je zachovanie pamiatky na skvelých slovenských humoristov.