Šarišský hrad, zámok Sasov, zámok Sklabiňa

Šarišský hrad

Silným stredovekým centrom Šariša bol Šarišský hrad, ktorého ruiny sú zreteľné na vyvýšenine nad mestom Veľký Šariš, severozápadne od Prešova. Jeho história sa začala písať v 12. storočí, kedy bolo treba chrániť dôležitú obchodnú cestu známu ako cesta z Torysy.

Bol to jeden z najväčších hradov na Slovensku až do roku 1660, kedy ho zničil výbuch strelného prachu, uloženého v zámku. Zrúcanina, rovnako ako staré obrázky hradu, svedčia o jeho objemnosti.

Zámok Sasov

Zrúcanina stredovekého hradu Sasov stojí neďaleko od Žiaru nad Hronom. Podľa legendy, pán Zvolenského hradu nechal postaviť zámok Sasov pre svojho sluhu, ktorý mu pri love zachránil život.

Úlohou hradu Sasov bolo strážiť obchodnú cestu a vyberať mýto. V 14. storočí sa stal kráľovským majetkom a časťou vena kráľovských manželiek. Zámok upadol do rozpadu po povstaní v roku 1708. Prežili iba niektoré hradné múry.

Zámok Sklabiňa

Hrad Sklabiňa stojí na okraji Turčianskej kotliny a pohoria Veľká Fatra. Po roku 1320, sa stal sídlom okresných podujatí Turca. Zostal centrom riadenia kraja až do polovice 18. storočia. Potom, čo zámok v roku 1944 vyhorel, sa začal spoločne s hradom rozkladať.

Dnes je zámok po rekonštrukcii a renovácia je v starostlivosti mladých nadšencov, ktorí v jeho priestoroch organizujú rôzne zaujímavé podujatia, ako sú Hradné slávnosti spojené s historickým dobývaním hradu a pod.