Hrad Devín

Devín

Hrad Devín stojaci na mohutnom skalnom kopci nad sútokom Dunaja a Moravy je neobyčajne pôsobivý medzník. Je súčasťou najstaršej histórie Slovenska.

Jeho pôdorys je veľmi nepravidelný. 55 metrov hlboká hradná studňa sa nachádza na nádvorí stredného hradu. Neďaleko nej je tiež terasa s výhľadom na opustený amfiteáter, Dunaj a horu Braunsberg v Rakúsku. V nádhernom prostredí nad dvojfarebným sútokom Dunaja a Moravy, vyniká elegantná veža. Most vedie cez priekopu a schody, zvyšky strážnej veže z 13. storočia, ktorá bola v 15. storočí prestavaná a poskytuje panoramatický výhľad na okolie.

Hrad, Slovensko, Zdroj: Pixabay

Podujatia na hrade

Predstavenia historického šermu sú organizované v priebehu turistickej sezóny. Návštevníci hradu Devín si môžu tiež vyskúšať hod oštepom alebo sekerou pripadne streľbu lukom.

Taktiež je možné zviesť sa loďou z Bratislavy alebo Hainburgu v Rakúsku až pod hrad Devín. Krátky výlet loďou po rieke Morave je rovnako zaujímavým zážitkom.

Horný hrad bol uzavretý pre verejnosť od roku 2008, ale zvyšné plochy areálu zámku sú verejnosti prístupné.

Hrad Devín

História hradu Devín

Prvé písomné správy o hrade Devín sú z roku 864, kde sa spomína ako opevnený tábor kniežaťa Rastislava, ktorý tu čelil útokom kráľa Ľudovíta Nemca.

K hradu Devín sa viaže niekoľko povestí, jednou z nich je zaľúbenecká povesť. Podľa nej mal Rastislav krásnu dcéru Miloslavu. Zahľadel sa do nej Slavoboj, syn hradného pána zo Šintavy, ktorý chcel z náklonnosti k Miloslave pridať Devínu aj neoceniteľný prínos – hradnú studňu. Podarilo sa mu tak, že v podzemí premohol nebezpečného šarkana, ktorý blokoval prameň, a keď ho triumfálne otrieskal o zem, z jamy vytryskla voda. Slavoboj ukoristil aj šarkanov zázračný meč. Ten sa po hrdinovej smrti vraj vrátil do podzemia a vynorí sa, keď bude Slovákom najhoršie.

Devín, Zdroj: Pixabay