Cesta hrdinov SNP

Cesta hrdinov SNP

História SlovenskaShow me Slovakia30. októbra 2019

Pocta slovenským hrdinom

Každému Slovákovi zaiste zarezonuje, a tiež je známe, Slovenské národné povstanie, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou našej histórie. Ako je to však s Cestou hrdinov SNP?

O tej už počuli máloktorí z nás. V nasledujúcom článku si ju však priblížime a objasníme ako je previazaná s dôležitým historickým míľnikom Slovenska.

Slovensko, Zdroj: Pixabay

Od Tatier k Dunaju a ešte ďalej…

Ako už z názvu vyplýva, Cesta hrdinov SNP dostala názov podľa slovenských hrdinov, ktorí bojovali za našu zem, vedie cez miesta najťažších bojov z roku 1944.

Trasa je dlhá 760 kilometrov a prejsť ju trvá takmer mesiac. Zdolanie tejto cesty si vyžaduje veľa síl a odvahy.

Spolu so Štefánikovou magistrálou sú tým najextrémnejším, čo môžete v rámci slovenskej turistiky zažiť a zároveň je najdlhšou turistickou trasou na Slovensku. Celou cestou Vás bude sprevádzať červené turistické značenie.

Odvážni turisti prejdú naprieč celou Slovenskou republikou doslova od Tatier k Dunaju, prípadne od Dunaja k Tatrám a ešte o niečo ďalej. Trasa vedie od Devína na juhozápade krajiny až po Dukliansky priesmyk na severovýchodnom okraji Slovenska. Z popisu úseku je zjavné, že reliéf trasy je pestrý. Prevedie Vás horskými celkami, hlavnými hrebeňmi, no v niektorých úsekoch i slovenskými kotlinami.

Prechádza miestami Slovenska, ktoré zohrali dôležitú úlohu počas SNP, alebo počas oslobodzovania krajiny v rokoch 1944 až 1945 sovietskou armádou.

Cesta hrdinov SNP, Zdroj: Pixabay

Zaujímavosti Cesty hrdinov SNP

Na opísanie všetkých zaujímavosti, ktoré môžete na Ceste hrdinov SNP vidieť, by sme potrebovali viac ako jeden článok. Cestou prejdete niekoľko miest, navštívite pamiatky UNESCO, no i svetoznáme kúpele, niekoľko slovenských hradov, stred Európy, známy viadukt, prejdete sa divokou slovenskou prírodu a pokoríte známe slovenské končiare. Mnohým významným miestam sa venujeme i samostatne v rámci portálu Showmeslovakia a radi by sme Vám ich priblížili.

[wpinsertshortcodead id=”illah5fbcf914a9064″]

Prvé kroky

Väčšina ľudí,začína svoju púť na severovýchode Slovenska, v Duklianskom priesmyku a pokračuje na západ. Cez mesto Svidník až do obce Zborov, kde môžete navštíviť rovnomenný hrad Zborov.

Čo sa tu odohralo? Karpatsko–duklianska operácia

Karpatsko–duklianska operácia sa začala 10 dní po vypuknutí SNP. Pôvodne mala operácia trvať asi 5 dní, prerástla však do 2 mesačného krvavého konfliktu. V polovici októbra postup oslobodzujúcich armád uviazol južne od Duklianskeho priesmyku (dnešný názov tohto miesta – Údolie smrti). Až šokujúco pôsobí informácia, že boje ustali až po úplnom vyčerpaní síl na obidvoch frontoch.

Táto operácia mala pre SNP obrovský význam. Tisíce nemeckých vojakov, ktorí boli pôvodne vyslaní na potlačenie povstania, odvolali na východné Slovensko. Citeľne sa tak oslabil front útočiaci na povstalcov. V histórii československých vojsk bola Duklianska operácia najväčšou bojovou akciou a začiatkom oslobodzovania Československa.

UNESCO

Po zachádzke k hradu Vám iste dobre padne oddych v kúpeľnom meste Bardejov, ktoré je známe i za hranicami Slovenska a ktorého historické centrum je zapísané v svetovom dedičstve UNESCO.

Bardejov, Zdroj: Pixabay

Drsné podmienky a divoká príroda

Po oddychu v Bardejove je potrebné pripraviť sa na drsnejšie prostredie, nasleduje totiž prechod divokou prírodou východného Slovenska.

Ďalej Cesta hrdinov SNP pokračuje na juh, k mestu Košice, kde sa však prudko stáča na západ. V tomto úseku budete prechádzať desiatky kilometrov krásnou slovenskou prírodou.

Slovensko, Zdroj: Pixabay

Telgárt

Ďalšou zastávkou je obec Telgárt. Určite Vám odporúčame pozrieť sa na Chmarošský viadukt, ktorý je vďačným miestom pre fotografov, no rovnako technologický unikát.

Čo sa tu odohralo?

Povstalecké jednotky ustupovali z východu a Nemci prenikali cez Horehronie až po Telgárt. Povstalci už 5. septembra zaútočili na Telgárt a obsadili ho. Slobodné územie bránili ešte takmer dva mesiace. Okrem toho, že obsadili kilometre z vojenského hľadiska strategicky bezvýznamných lúk a lesov, pre bojujúce a ustupujúce povstalecké jednotky mala bitka pri Telgárte dôležitý význam. Predstavovala morálnu podporu, ktorú využili aj propagandisticky.

Chmarošský viadukt, Zdroj: Pixabay

Končiare slovenských hôr

Keď si trošku vydýchnete, čaká na Vás výstup na Kráľovu hoľu. Ten by ste mali zvládnuť pomerne ľahko, pretože Vás sú pred Vami ešte vyššie končiare slovenských hôr.

Čo nás privádza k najnáročnejšej časti trasy. Hrebeň Nízkych Tatier s nadmorskou výškou 2046 metrov, Ďumbier, preskúša každého odhodlaného turistu. Ak ho zvládnete, máte dobre našliapnuté celú cestu hrdinov SNP zdolať, no nepredbiehajme, pretože pred nami je ešte dlhá púť, plná krásnych slovenských miest.

Čo sa tu odohralo?

V dňoch 26. – 30. októbra prešli cez Ďumbier tisíce vojakov, ktorí boli úplne vysilení, vyhladnutí a premrznutí, hnaní strachom pred Nemcami. Väčšinou išli neorganizovane a ani nevedeli, kde sú a kam idú.

Tatry, Zdroj: Pixabay

Kultúrne zážitky

Medzi ďalšie zaujímavé body celej trasy patria Kremnické Bane, kde sa nachádza Stred Európy a obec Čičmany, ktorá Vám priblíži slovenský folklór a tradície.

Čičmany, Zdroj: Pixabay

Oddych v kúpeľoch

Po kultúre nás čaká ďalší výstup na vrch Strážov a následne cesta cez Strážovské vrchy. Cesta je krásne vyvážená a po náročnej turistike si zaslúžime oddych v kúpeľoch Trenčianske Teplice.

Mesto Trenčín, je dôležitým míľnikom našej cesty a tiež znamením, že sa blížime k vytúženému cieľu. Tu si určite pozrite Trenčiansky hrad, ku ktorému sa viaže i legenda o Omarovi a krásnej Fatime.

Trenčiansky hrad, Zdroj: Pixabay

Z mesta sa zas presúvame do hôr a prírody – nasleduje prechod Bielymi Karpatami. Na chvíľu sa ocitneme i v Českej republike a na hraničnom vrchu Veľká Javorina.

Vytúžený cieľ a slovenský hrdina

Malebnou prírodou a myjavskými lazmi sa postupne dostaneme k známej mohyle ešte známejšieho slovenského rodáka M.R.Štefánika.

Mohyla M.R. Štefánika, Zdroj: Pixabay

Na tomto mieste si môžeme povedať, že Cesta hrdinov SNP je za nami
a môžeme sa pustiť do posledných zásob jedla 🙂 Alebo nie? Prešli sme len „modernú” trasu?

K zdolaniu pôvodnej trasy nám chýba ešte pár desiatok kilometrov. I keď sa to zdá, po tom všetkom, čím sme už prešli, málo, nenechajte sa zmiasť, nebude to prechádzka ružovou záhradou.

Prechádzame síce Malými Karpatami, ktorých najvyšší vrch Záruby nepresahuje 770 metrov, no prevýšenia nám dajú poriadne zabrať.

760 km v nohách a množstvo zážitkov v mysli, to je len zlomok toho, čo vo Vás najdlhšia a najextrémnejšia turistická trasa na Slovensku zanechá. Prejsť 760km, s celkovým prevýšením 31 kilometrov, naprieč celým Slovenskom je určite neopísateľný pocit.

Cesta hrdinov SNP, Slovensko, Zdroj: Pixabay

Podeľte sa o svoje zážitky

Ak ste cestu hrdinov SNP prešli, či už po častiach alebo celú, budem veľmi rada, keď sa s nami o svoje zážitky podelíte a zašlete mi e-mail na info@showmeslovakia.eu.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /data/c/c/ccdebf3d-b8d9-45d3-8da0-0c13deea0f08/showmeslovakia.eu/web/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /data/c/c/ccdebf3d-b8d9-45d3-8da0-0c13deea0f08/showmeslovakia.eu/web/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/nfsmnt/hosting...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /data/c/c/ccdebf3d-b8d9-45d3-8da0-0c13deea0f08/showmeslovakia.eu/web/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34