Bratislava – centrum pre inovácie a startup

Bratislava – centrum pre inovácie a startup

BratislavaShow me Slovakia1. novembra 2017

Bratislava ako Silicon Valley

Svetový finančný denník The financial times nazval mesto Bratislava centrom pre inovácie a pokrok, ktoré možno čoskoro bude európskym predstaviteľom Silicon Valley, plným startupov a inovatívnych produktov.

Nikto určite nepochybuje o tom, že sa na Slovensku rodí množstvo mimoriadne nadaných a šikovných ľudí. Čoho dôkazom je aj narastajúci počet zaujímavých technologických startupov, ktoré za posledné roky zažívajú rozmach a Slovensko posúvajú dopredu.

Vynálezy a inovácie zo Slovenska

Výrazných úspechov, ktoré upútali aj pozornosť známeho denníka je niekoľko. Za zmienku určite stojí, AeroMobomil-lietajúce auto, ktorý som taktiež spomínala v článku o objavoch a vynálezoch zo Slovenska.

Slovenské spoločnosti

Pozornosť si však vyslúžili aj ďalšie významné slovenské spoločnosti. Ako napríkald ESET, firma Sygic, populárny vývojár navigačných aplikácií, ktoré dnes používa vyše 200 miliónov ľudí, Pixel Federation, slovenské herné štúdio stojace napríklad za legendárnou facebookovou hrou Train Station. Spomínajú sa však aj menej známe slovenské start-upy, ako Photoneo, GA Drilling. Zo Slovenska pochádza aplikácia aj sli.do.

Business
Biznis, Zdroj: Pixabay

Slovenské unikáty a inovácie

Príkladom slovenských unikátov je úspešný projekt Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave v rámci operačného programu Výskum a vývoj, orientovaný na inovatívny výskum polymérnych materiálov a prenos technológií do praxe.

Prečo je však Slovensko v start-upoch a inováciách na tom tak dobre? Jedným z dôvodov je určite aj skutočnosť, že začínajúce slovenské podniky profitovali vďaka nízkym nákladom. Technicky zmýšľajúci absolventi sa nachádzajú jednoducho a obmedzená veľkosť trhu na Slovensku podporuje podnikateľov, aby sa čo najrýchlejšie vrhli do medzinárodného predaja.

Na druhej strane je na Slovensku množstvo vecí, ktoré si vyžadujú zlepšenie. Jednou z najväčších prekážok je vraj fakt, že sa šikovní ľudia, študujúci v zahraničí, už nevracajú späť na Slovensko. Cenné skúsenosti spoza hraníc by sa pritom Slovensku naozaj hodili. V jednej veci sa však vraj Slovensko od zahraničia naozaj odlišuje.

Mnoho slovenských podnikateľov totiž nerobí svoju prácu len kvôli finančným odmenám a ziskom. Mnohí Slováci sa totiž snažia Slovensko zmeniť, a to sa v zahraničí len tak nevidí.

Start-up
Start-up, Zdroj: Pixabay