Oravský hrad

Najatraktívnejšou turistickou lokalitou severného Slovenska je Oravský hrad ležiaci na rieke Orava pri obci Oravský Podzámok, s impozantnými útesmi.

Zámok sa skladá z niekoľkých budov kopírujúci tvar hradnej skaly. Oravský hrad získal svoju dnešnú podobu v roku 1611.

Najväčšia katastrofa postihla hrad v roku 1800, kedy vyhorel a stal sa nepotrebným. Najrozsiahlejšia rekonštrukcia bola vykonaná po druhej svetovej vojne.

Dnes Oravský hrad predstavuje pozoruhodnú zlúčeninu nižších a stredných budov, horného hradu s palácom, opevnením a vežami. Návštevníkov dokáže zaujať svojimi tromi vstupnými bránami spojenými tunelom, pod ktorým je hladomorňa.

Oravský hrad, Zdroj: Pixabay

Oravské múzeum

V samotnom zámku sa nachádza Oravské múzeum, ktoré bolo založené s radom expozícií.

Prehliadka hradu vás prenesie stovky rokov dozadu. Hradné budovy, zariadené izby, veľké nádvoria, mučiarne a zbierky zbraní sú len súčasťou jednej zaujímavej historickej expozície.

Návšteva Oravského hradu vrcholí v najvyššej a najstaršej častí – citadele. Nachádza sa tu archeologická expozícia dokumentujúca minulosť najstaršieho osídlenia Oravy.

Nočné návštevy hradu počas hlavnej turistickej sezóny sú obohatené o divadelné predstavenia a desivé udalosti, ktoré sú stále viac populárne.

Oravský hrad, Zdroj: Pixabay

Natáčanie filmov

Zaujímavosťou je, že na Oravskom hrade bola tiež natáčaná prvá čiernobiela verzia filmu Dracula z roku 1922. Ďalej sa tu točili filmy ako Kráľ drozdia brada, Princezná a žobrák, Kráľ sokolov.

Na strednom hrade sa nachádza hradná studňa, ktorej pôvodná hĺbka bola 90 metrov. Studňu dal vyhĺbiť František Turzo.

Oravský hrad