Spoznaj 13 NAJ z Tatier

Spoznaj 13 NAJ z Tatier

HoryShow me Slovakia1. januára 2021

Naše veľhory sú plné zaujímavých a výnimočných miest, ktoré sa oplatí vidieť. V tomto článku sa venujem výberu toho naj z Tatier.

Najmenšie veľhory na svete

Tatry sú najmenšie veľhory sveta a vidieť ich je pre každého z nás pomerne jednoduché. V podstate stačí len odbehnúť nad Liptov, odkiaľ sa ľahko dostanete k nášmu najstaršiemu národnému parku – Tatranský národný park (TANAP), ktorý láka turistov z celého sveta vzácnou koncentráciou prírodných krás na pomerne malej ploche.

Tatry, Slovensko. Zdroj: Pixabay

1. Najvyšší vrch

Gerlachovský štít (Gerlach) je najvyšší vrch Tatier, Slovenska a aj celých Karpát. Jeho výška je 2655 m. n. m. a názov je odvodený od obce Gerlachov, nad ktorou sa vrch týči a patril aj do jej chotára. Leží v juhovýchodnej rázsoche Zadného Gerlachu, od ktorého ho oddeľuje Gerlachovské sedlo. Z vrcholu pokračuje hrebeň na Kotlový štít, kde sa rozvetvuje a vytvára známy Gerlachovský kotol. Gerlachovský štít je pre svoju výšku, dostupnosť a krásnu horskú scenériu jedným z najnavštevovanejších vrcholov Tatier. Dĺžka výstupu je 7-9 hodín, výstup nie je vhodný pre začiatočníkov.

2. Najväčšie pleso

Veľké Hincovo pleso je s rozlohou 20,08 ha a hĺbkou 53 m najväčšie a zároveň najhlbšie karové jazero v slovenských Vysokých Tatrách. Nachádza sa v nadmorskej výške 1946 m.n.m. v hornej časti Mengusovskej doliny. Nad plesom sa zdvíhajú steny Kôprovského štítu, z ktorých je neuveriteľný výhľad na pleso a dolinu. Do jazera nevteká žiaden povrchový potok a vyteká z neho Hincov potok, ktorý po spojení s Krupou vytvára rieku Poprad.

Pleso, Tatry. Zdroj: Pixabay

3. Najvyšší vodopád

Kmeťov vodopád sa nachádza v smrekovom lese na západnej strane spodných svahov Kriváňa v Kôprovej doline. Jeho výška je 80 metrov a je pomenovaný po významnom slovenskom národovcovi a vedcovi Andrejovi Kmeťovi. Bezprostredný prístup ku Kmeťovmu vodopádu je vzhľadom k jeho mohutnosti a sile zakázaný, z vyhliadkovej plošiny na ľavej strane potoka však naň máte dostatočný a perfektný výhľad.

4. Najnavštevovanejšia atrakcia

Jednou z najvyhľadávanejších atrakcií Vysokých Tatier je lanovka na vrchol Lomnického štítu, ktorá spolu s krásnym výhľadom ponúka nezabudnuteľný zážitok. Lanovka funguje medzi jazerom Skalnaté pleso a vrcholom Lomnického štítu, zavesená na 1,867 metrov dlhom lane. Prekonáva výškový rozdiel 868 metrov. Kabínová lanovka transportuje
návštevníkov medzi obcami Tatranská Lomnica a jazerom Skalnaté pleso.

Lanovka na Lomnický štít. Zdroj: Pixabay

5. Najznámejšie a najnavštevovanejšie pleso

Štrbské pleso je druhým najväčším plesom na Slovensku. Zároveň ho ako jediné dostupné jazero zo všetkých tatranských plies, môžete preveslovať v člnkoch a vychutnať si takýto unikátny pohľad na Tatry. Tradícia člnkovania má viac ako 130-ročnú históriu, ktorá bola v roku 2008 po 25 rokoch obnovená.

Štrbské pleso. Zdroj: Pixabay

6. Najtajomnejší tatranský svet

Belianska jaskyňa je jedinou sprístupnenou jaskyňou v Tatrách. Leží pod východným ukončením hrebeňa Belianskych Tatier, v severnom svahu Kobylieho vrchu. Východiskom k návšteve je osada Tatranská Kotlina, dostanete sa sem asi po 30 minútovom výstupe, ktorého odmenou je prehliadka krasovej jaskyne po trase dlhej viac ako kilometer. Určite Vás upúta bohatá kvapľová výzdoba s veľkými priestormi v sivomodrých vápencoch.

7. Najdlhšia turistická trasa

Najdlhšia a najvýznamnejšia turistická cesta je červeno značená Tatranská magistrála. Pretína celé južné úbočie Vysokých Tatier od Podbanského až po Veľké Biele pleso na úpätí Belianskych Tatier. Celková dĺžka Tatranskej magistrály je 46,25 km. Vznik magistrály sa datuje do tridsiatych rokov dvadsiateho storočia a dokončená bola v päťdesiatych rokoch. Jej najnižší bod sa nachádza v Podbanskom (963 m n. m.) a najvyšší dosahuje výšku 2 037 m n. m..

Tatry, Slovensko. Zdroj Pixabay

8. Najvyššie položená chata

Chata pod Rysmi je najvyššie položená horská chata v Tatrách i na Slovensku, ktorá je v prevádzke len počas letnej sezóne. Je situovaná v doline, ktorá je súčasťou kotliny Žabích plies v uzávere Mengusovskej doliny.

9. Najväčšie mesto na Slovensku

Ak ste si mysleli, že najväčším mestom Slovenska je Bratislava, mýlili ste sa. Najväčším mestom sú Vysoké Tatry s rozlohou 39 816 ha. Je tvorené zoskupením 15 samostatných osád, ktoré sú navzájom prepojené, najznámejšími sú: Štrbské Pleso, Starý Smokovec a Tatranská Lomnica.

Štrbské pleso. Zdroj: Pixabay

10. Najmohutnejšia stena

Stena Malého Kežmarského štítu je najmohutnejšou skalnou stenou vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa na severnej časti Malého Kežmarského štítu a jej výška je 900 m., je ideálnym miestom pre horolezcov. Mohutnou severnou stenou už vedie vyše 100 prvo-výstupov, mnohé z nich mali v tatranskom horolezectve veľký význam.

11. Najvyššie položené sedlo

Sedielko je najvyššie položeným sedlom, ktoré je situované medzi Zadným Ľadovým štítom a Širokou vežou v nadmorskej výške 2 376 m. n. m. Sedielko spája Malú Studenú dolinu a Zadnú Javorovú dolinu a prejsť ním môžete zo Starého Smokovca alebo Tatranskej Javoriny (v oboch smeroch).

12. Najstarší sneh a Tatranský ľadovec

Medená dolina je miestom v Tatrách, kde sa udrží sneh aj v letných mesiacoch. Poloha doliny, v tieni Lomnického štítu, ju predurčuje k miestu celoročného ľadu a snehu. Pod snehovým poľom vedci objavili tatranský ľadovec, skrytý pod vrstvou sute, ktorá ho izoluje od vonkajších klimatických podmienok.

Tatry. Zdroj: Pixabay

13. Najvyššie položena botanická záhrada

Botanická záhrada na Lomnickom štíte je dokonca aj najvyššie položenou v celej Európe. Zaujímavosťou je rôznorodosť rastlinstva na samotnom vrchole štítu. Z kvitnúcich rastlín osídľuje vrcholovú časť 34 druhov, teda skoro všetky rastliny vyskytujúce sa na desiatich štítoch a vežiach Tatier, presahujúcich výšku 2600 m n. m.

Na záver zaujímavosť naj z Tatier 🙂

Najväčším zvieraťom je Medveď hnedý a najväčším vtákom na území Tatier je Orol skalný.

Orol skalný. Zdroj: Pixabay

V prípade, že budete mať záujem podeliť sa o Vaše zážitky z návštevy toho naj z Tatier, budem veľmi rada, ak mi zašlete e-mail na info@showmeslovakia.eu.