Košice

Európske mesto kultúry

Košice sú miestom, kde sa Západ stretáva s Východom, história s prítomnosťou. Košice sú jedinečná stredoeurópska metropola, Európske hlavné mesto kultúry 2013 a Európske mesto športu 2016.  Mesto je domovom najstaršieho maratónu v Európe, miestom s najväčšou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku a miestom s najväčším a najvýznamnejším zlatým pokladom v Európe.

Mesto Košice je druhým najväčším mestom na Slovensku. Nachádza sa v Košickej kotline v údolí rieky Hornád, ktorá preteká mestom. Na západe mesto ohraničujú horské krajinné celky – Čierna hora a Volovské vrchy. Na východe mesto Košice a Košickú kotlinu obklopuje horský krajinný celok – Slanské vrchy.

V meste sa nachádza veľa turistických pamiatok, lákadiel a patrí medzi najvyhľadávanejšie strediská cestovného ruchu na Slovensku.

Dni mesta Košice

História

Mesto už v minulosti patrilo medzi najdôležitejšie obchodné križovatky vtedajšej Európy. Z roku 1307 sa zachovali najstaršie cechové stanovy v krajine a v roku 1369 dostali Košice ako prvé mesto v Európe vlastný mestský erb.

Historické centrum mesta bolo do 18.storočia opevnené hradbami. Dnes ho tvorí takmer kilometer dlhá pešia zóna s historickými budovami, ktoré obývali stredovekí králi, grófi a významní predstavitelia šľachty, striedajúcimi sa s domami remeselníkov, kostolmi, námestiami a úzkymi uličkami. Pôvodné stredoveké námestie je dnes dominantou vytvárajúcou najväčšiu mestskú pamiatkovú rezerváciu na Slovensku.

Košice

Must see v Košiciach

1. Dóm sv. Alžbety
2. Socha Sándora Máraiho
3. Kostol sv. Michala
4. Historická radnica
5. Immaculata
6. Katova bašta a Rodošto
7. Erb mesta
8. Miklušova väznica
9. Urbanova veža
10. Dolná brána
11. Jakabov palác
12. Gersterov dom