Súľovský hrad, hrad Slanec, hrad Šomoška

Súľovský hrad

Milovníci histórie môžu navštíviť Súľovský hrad na severozápadnom Slovensku. Zámok sa datuje až do 15. storočia, údajne bol postavený husitmi v hornej časti Roháčovskych vrchov, s ťažkým prístupom. Skladá sa z dvoch samostatných hradov, horného a dolného. Aj keď stoja tesne vedľa seba, rozdiel medzi nimi je vo výške a sú spojené tunelom, ktorý bol vykopaný do skaly.

Zemetrasenie v roku 1703 značne poškodilo hradné budovy, ktoré neboli nikdy obnovené. Hrad bol jedným z ťažko prístupných.

Hrad Slanec

Slanec je obec ležiaca v oblasti Slanských vrchov. Ruiny starého stredovekého hradu sú na vrchole jedného z kopcov. Dokument z roku 1230 sa zmieňuje o tom, ako tento hrad strážil soľné sklady. Na okolitú krajinu ponúka krásny výhľad veža.

Hrad Šomoška

V správnom území obce Šiatorská Bukovinka je hrad Šomoška, jedinečný medzi slovenskými hradmi, pretože je postavený z netradičnými čadičovými stĺpmi.

Po potlačení povstania, cisár stiahol niekoľko hradov, ale Šomoška bol ušetrená. Avšak, postupne začal hrad chátrať a posledná veža vyhorela v roku 1826, kedy ho zasiahol blesk.

Kamenný vodopád

Návštevníci môžu tiež vidieť unikátny prírodný jav, Kamenný vodopád, ktorý leží severovýchodne od hradného vrchu. Kamenné more je veľký priestor a skladá sa, ako už názov napovedá, z veľkého množstva kameňov.