Vínne trasy na Slovensku

Slovenské vína

Slovenská vína boli ocenené v prestížnej súťaži Concours Mondial de Bruxelles, ktorá sa konala v Bratislave v roku 2013, 60 medailí, z toho 3 s najvyššou hodnotou.

Slovensko vďaka tomu patrí v hodnotení krajín na vynikajúce 6 miesto.

Na Slovensku existuje 6 vinohradníckych oblastí a 8 vinárskych chodníkov. Tieto trate vám umožnia spoznať renomované slovenske vína – od bielych až po ružové, červené a unikátne sladké vína z regiónu Tokaj.

Región Tirnavia je kolískou vinohradníctva. Romantická, mierne zvlnená krajina je pokrytá vinárstvami a ich zaujímavými príbehmi.

Vinárska oblasť, Zdroj: Pixabay

Stredoslovenská vinárska oblasť

Stredoslovenská vinárska oblasť sa rozkladá na juhu stredného Slovenska a pozostáva zo 7 vinárskych oblastí ( v 107 vinárskych obciach).

Medzi základné biele odrody patria: Müller-Thurgau, Burgundské Biele, Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Chardonnay, Veltlínske zelené, v menšej miere Tramín červený a Dievčie hrozno.

Červené vína sú vyrobené z modrých odrôd Frankovka Modra a Svätovavrinecké.

Východoslovenská vinárska oblasť

Východoslovenská vinárska oblasť sa rozkladá na miernych svahoch pohoria Vihorlat a na východoslovenskej nížine. Skladá sa zo 4 vinárskych oblastí a (89 vinárskych obcí).

Tieto lokality sú predurčené na výrobu jemných vínnych odrôd ako Burgundské Biele, Chardonnay a Burgundské modré. Pestovanie bielych moscatel ako je Müller-Thurgau, Rizling vlašský a modrých odrôd Frankovka je tiež rozšírené. Sauvignon, Veltlínske zelené, Tramín červený, Cabernet Sauvignon Svätovavrinecké sú ďalšie odrody, ktoré dopĺňajú rozsah viníc a spracovávajú sa v tomto regióne.

Vínna trasa Malých Karpát

Pás miest a dedín, ktoré sú klasifikované ako vinárske sa nachádza pod pohorím Malých Karpát a tvori vinársku oblasť Malých Karpát. Svojou veľkosťou a významom sa radi na pozíciu vinárskeho centra Slovenska.

Vínna trasa Malých Karpát vedie cez bývalé kráľovské mestá: Bratislava, Svätý Jur, Pezinok a Modra, ich susediace dediny a končí v Trnave.

Okrem kultúrnych a historických pamiatok návštevníkov akiste zaujme rozmanitosť folklóru v jednotlivých obciach tohto regiónu, kde môžu stráviť príjemné chvíle v početných vínnych pivniciach, degustovať vynikajúci pokrm, ako pečenú hus s pohárom dobrého miestneho vína a počúvať populárne kapely.

Tento región sa skladá z 12 vinárskych oblastí a pokrýva územie 120 vinárskych obcí. Pestujú sa tu odrody bieleho, ako Rizling vlašský, Rizling Rýnsky, Veltlínske zelené, Burgundské Biele alebo modrých odrôd Frankovka, vrátane Modré a Svätovavrinecké. Müller-Thurgau, Silvánske zelené, Dievčie hrozno, Chardonnay a Portugalské modré sú ďalšie odrody, ktoré dopĺňajú ponuku tohto regiónu.

Juhoslovenská vinárska oblasť

Juhoslovenská vinárska oblasť sa nachádza na nížine v povodí riek Dunaj a Hron v priemernej nadmorskej výške 140 metrov. Táto vinohradnícka oblasť zahŕňa 8 vinárskych oblastí (v 114 vinárskych obciach).

Najobľúbenejšie muškáty pestované v tejto oblasti sú Rizling vlašský, Rizling Rýnsky, Burgundské Biele, Chardonnay, Sauvignon, Cabernet a Frankovka Modrá. Veltlínske zelené, Silvánske zelené a modra paleta Svätovavrinecké sú ďalšie odrody, ktoré dopĺňajú ponuku v tomto regióne.

Tokaj

Víno Tokaj je právom označované za kráľa vín a víno kráľov, pretože v minulosti bolo podávané na všetkých kráľovských stoloch v Európe. Bránou do Tokaja je mesto Trebišov.

V súčasnej Vinárska trasa Tokaj, s centrami v Malej Trni a Veľkej Tŕňi, ponúka desať druhov vín (najznámejší z nich je jeden s názvom Tokajský výber). “Výber Tokaj”, získal mnohé ocenenia aj za hranicami Slovenska.

Raritou tejto vinnej cesty je stredoveká Tokajská vínna pivnica vytesaná do vulkanickej skaly, tzv. opuku. Pivnica sa datuje od tureckých vojen a do istej miery bola vybudovaná ako úkryt pred útočiacimi vojakmi. Niektoré pivnice sú vyrezané do hĺbky 8 – 16 metrov.

Slovenské vína