Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad, postavený na vrchole strmej skaly je nepochybne dominantou mesta Trenčín. Zámok, ktorý je spolu s tým Spišským a hradom Devín jedným z najväčších v Európe, je našou národnou kultúrnou pamiatkou.

V 11. storočí bol dokonca kráľovským hradom. I keď bol hrad majetkom niekoľkých šľachtických rodín, Matúš Čák Trenčiansky (Pán Váhu a Tatier) je pravdepodobne jeho najznámejším majiteľom.

Hradný areál

Hradný areál, ktorý je súčasťou Trenčianskeho múzea sa skladá z radu palácov. Zámky Ľudovít, Barbora alebo Zápoľský, boli postupne pridané k jeho základnej štruktúre, ktorá sa skladá z robustnej Matúšovej veže, Mlýnskej a Jeremiášovej veže. Existujúci areál hradu je v správe Trenčianskeho múzea.

Návštevníci tiež ocenia delovú baštu a kobku. Pestré výstavy, stredoveké hry a atraktívne nočné prehliadky sú organizované na zámku v priebehu celého roka.

Trenčín, Slovensko, Zdroj: Pixabay

Legenda o Trenčianskom hrade

Legenda hovorí, že pán hradu, Štefan Zápoľský uchopil krásnu tureckú princeznú Fatimu. No turecký princ Omar, ktorý ju miloval prišiel s nákladom zlata kúpiť Fatimu späť. Avšak, pán hradu žiadal od Omara, aby vyhĺbil studňu na nádvorí zámku. Trvalo štyri roky kým Omar dostal vodu z pevnej hradnej skaly, no nakoniec bol zaľúbený pár požehnaný.

Trenčiansky hrad je viditeľný už z diaľky, nachádza sa priamo v meste Trenčín. Dostaneme sa k nemu úplne jednoducho napr. z Mierového námestia ulicou Farská alebo Matúšova. Prístup je nenáročný.