Lodný mlyn v Kolárove


Lodný mlyn v Kolárove je jediný lodný mlyn na Slovensku. Stojí vedľa mŕtveho ramena rieky Dunaj a pláva na dvoch paralelných, ukotvených lodiach. Jedná sa o zrekonštruovanú verziu mlyna, ktorá bola v roku 1982 po vzore bývalého mlyna, existujúceho v Radvani nad Dunajom. Lodný mlyn v Kolárove je teoreticky funkčný, ale v skutočnosti nie je možné, aby fungoval, kvôli stojacej vode.

V súčasnosti slúži ako mala historická expozícia. Zážihový agregát z prelomu 19. a 20. storočia je to pozostatkom z lokomotívy a údajne je to jeden z prvých mechanizmov, ktoré existovali vo svete a bol používaný na výrobu rybárskych sietí.

Najdlhší drevený most v Európe

Lodný mlyn v Kolárove je spojený s bankou, 86 m dlhým mostom, ktorý je považovaný za najdlhší drevený most v Európe. Počas letnej sezóny, tu sú organizované početné kultúrne a gastronomické akcie.

Drevený most v Kolárove

Drevený most v Kolárove je najdlhší most, celý postavený z dreva, v Európe. Most cez rieku Malý Dunaj je 86 metrov dlhý a 2,25 m široký. Nemá žiadne špecifické piliere alebo iné vyfabrikované diely. Kópia mostu z roku 1950 bola postavená za rekordných deväť dní v roku 1992, na základe spomienok miestnych ľudí, ktorí si pamätali ako most vyzeral v minulosti.

Pôvodný most bol len 60 metrov dlhý, no zničili ho plávajúce ľadové bloky. Dokonca aj dnes, keď hladina vody poklesne, je možné vidieť pôvodné mostné piliere. Hlavná časť mosta je vyrobená z agátového dreva a jeho životnosť by mal byť asi 150 rokov. Most vedie k plávajúcemu mlynu, ktorý je miestnou atrakciou.