Havránok

Archeologický park Havránok

Unikátny archeologický park Havránok sa nachádza v tesnej blízkosti priehrady Liptovská Mara. Je to magické miesto a návšteva tohto parku sľubuje skvelý zážitok. Havránok je jedným z najdôležitejších archeologických lokalít na Slovensku.

Kelti

Poukazuje na prítomnosť Keltov v regióne Liptov, v čase medzi 4. a 1. storočím pred naším letopočtom. Archeológovia tu objavili pozostatky osídlenia z doby železnej označovanej ako laténske obdobie. Kelti žijúci v minulosti na Liptove boli označovaní ako Kotins. Veľkosť miesta vzbudzuje dojem, že osada mala nad regionálny význam. Okrem veľkého množstva keramiky, šperkov, železných a bronzových predmetov sa na Havránku našli i zvyšky obranných múrov, kultové miesto Druidov a fragmenty keltských obydlí.

Na Havránku bola aplikovaná experimentálna archeológia, co znamená, že nálezy boli vykopané a konzervované a na ich mieste boli použité repliky. Vďaka tomu, sa Havránok stal prvým archeologický parkom na Slovensku, kde návštevníci môžu pozorovať zrekonštruované budovy, pece a hradby s bránou. V letnom období sú na Havránku organizované rôzne kultúrne podujatia, ako oplotené súboje, či príklady keltských náboženských obradov a rôznych remeselných činnosti.