Hrad Strečno

Pevnosť Strečno

Na ľavom brehu rieky Váh, neďaleko Žiliny, nájdeme na vrchole vápencovej skaly hrad Strečno. V minulosti bol najbezpečnejšou pevnosťou v regióne Považia.

História hradu

Príbeh, ktorý je najviac spojený s hradom Strečno je osobný príbeh Žofie Bosniakovej. Predovšetkým je to príbeh o láske k manželovi, bohu a chudobe. Neporušené pozostatky jej tela boli nájdené v krypte zámku a prenesené do kostola v Tepličke nad Váhom, avšak v apríli 2009 boli zničené vandalmi. Replika jej múmie sa nachádza v hradnej kaplnke.

Hrad Strečno je neodmysliteľnou súčasťou krajinnej scenérie Malej Fatry, z hradnej skaly a cesty nad zámkom sa naskytá prekrásny výhľad na Strečiansky horský priesmyk, Domašínsky meander a veľkú časť Žilinskej kotliny.

Margita a Besná

V minulosti sa tu nachádzala nebezpečná skala prezývaná Margita a Besná, kde prišlo o život množstvo pltníkov. Táto skala je už v súčasnosti len minulosťou – bola odstrelená. Počas druhej svetovej vojny sa tu odohrala krvavá bitka. Nad obcou sú pochovaní francúzski partizáni, ktorí padli v boji.

Obec má bohatú históriu a aj v súčasnosti je o ňu veľký záujem, keďže je tu prekrásna príroda, hrady a množstvo turistických a cyklistických tratí.

K zrúcanine hradu sa dostanete od mostu približne za 1 hodinu podľa turistických značiek. Pri moste sa nachádza informačná tabuľa. Pôjdete po červenej značke, ktorá ukazuje smer Chata pod Suchým.

Hrad Strečno