Mincovňa v Kremnici

Mincovňa v Kremnici je historické centrum ťažby zlata a razenia mincí na Slovensku. Mince sa razili v miestnej mincovni takmer 700 rokov. Na začiatku sa z miestneho vyťaženého zlata razili zlaté mince a neskôr tiež dukáty.

Múzeum mincí a medailí

Múzeum mincí a medailí, sa nachádza v jednom zo starých meštianskych domov a je zdrojom informácií o miestnej tradíciách v razení a úprave kovov.

Mincovňa v Kremnici otvorila expozíciu, ktorá ponúka pohľad na zaujímavé exponáty v priestoroch historickej budovy spolu s prehliadkou starej mincovne. Priestor na razenie mincí je srdcom každej mincovne, je vyvrcholením vysoko profesionálneho a technologicky presného procesu zlievania kovov.

Zachovalé, historické stroje predstavujú technickú a historickú pamiatku medzinárodného významu. Miliardy mincí boli razené na týchto strojoch a v týchto priestoroch, a to nielen pre domovskú krajinu, ale aj pre desiatky iných po celom svete. V súčasnosti majú návštevníci možnosť nahliadnuť do novej mincovne, ktorá sa používa na razenie slovenských Euro-mincí.

Viac zaujímavých informácií o najdrahšej minci vyrazenenej na Slovensku, no i o ďalších svetových a slovenských unikátoch v numizmatike môžete nájsť tu: Numizmatika – najvzácnejšie mince | iZlato.sk