Herliansky Gejzír

Herľany

Herľany sú jedným z turisticky najvyhľadávanejších miest v okoli Košíc. Zo zeme tu vyviera slávny Herliansky gejzír, ktorý vytvoril človek a týmto činom umožnil prírode ukázať svoju silu a krásu. V 19. storočí bolo potrebné nájsť ďalší zdroj minerálnej vody pre kúpele. Vďaka vrtu hlbokému viac ako 400 metrov vznikol mohutný gejzír obohatený o minerálne látky. Je to prírodný úkaz aktivovaný ľudskou činnosťou, avšak jeho erupcia je ovplyvňovaná prírodou.

Európsky unikát

Ide o jeden z mála studených gejzírov na svete. Jeho najbližší náprotivok možno nájsť v Nemecku, za ďalšími by sme museli cestovať až na vzdialený Island.

Podľa poslednej erupcie sa dá vypočítať orientačný čas nasledujúcej. Pôvodne častejšia a intenzívnejšia erupcia má v súčasnosti periodicitu približne 32 až 34 hodín. Výška gejzíru je maximálne 20 m a voda vytryskuje približne 20 až 30 minút.

Herliansky gejzír obklopuje krásny historický park. (Predpokladaný čas najbližšej erupcie Herlianskeho gejzíru si možno pozrieť na tomto linku: http://www.herlany.ocu.sk/sk/-narodna-prirodna-pamiatka-herliansky-gejzir.)