Nitriansky hrad

Nitra

Dominantou najstaršieho slovenského mesta Nitra je Nitriansky hrad. Bol postavený v 11. storočí na objemnom slovanskom hradisku, v sídle panovníkov Nitrianskeho a veľkomoravského kniežatstva.

Sídlo biskupa

Hrad je sídlom biskupa. Nitriansky hrad je kolískou našich kultúrnych i národných dejín. Svojim návštevníkom ponúka stretnutie so svojimi koreňmi, s počiatkami vzdelanosti, písomníctva, viery i so zrodom národa.

Hrad je tiež zónou kultúry, v letných mesiacoch kultúrnym programom otvára svoje brány i po zotmení. Svojich návštevníkov tak nadchýna nádhernými kulisami historických budov, zelene a dômyselného osvetlenia.

Jadro hradu je katedrála s priľahlou rezidenciou biskupov. Najstaršou zachovanou časťou katedrály je románsky kostol.

História Nitrianskeho hradu

Nitriansky hrad stojí na mieste starého výšinného slovanského hradiska, pôvodne obklopeného meandrovitým korytom rieky Nitry. Prvá písomná zmienka o hradisku pochádza z roku 871. V nej sa spomína stavebná činnosť kniežaťa Pribinu a posvätenie jeho kostola v Nitre v roku 828. V období Veľkej Moravy sa v Nitre zdržiaval knieža Svätopluk. Nitra sa tiež spomína v súvislosti s pôsobením svätých Cyrila a Metoda. Od roku 880 tu bolo centrum novozriadeného Nitrianskeho biskupstva.

Po požiari v druhej polovici 13. storočia a po tom ako ho vojská Matúša Čaká zničili, bol gotický kostol zrekonštruovaný. Od tej doby slúžil ako dôveryhodne miesto katedrály a neskôr ako jej pokladnica.

Nitriansky hrad

V súčasnej dobe tvorí spoločne s hornými a dolnými cirkvami najcennejšiu štruktúru v areáli hradu – Biskupská katedrála. Oblasť hradu a katedrála sú prístupné verejnosti.

Nitriansky hrad sa nachádza v centre mesta Nitra na kopci, pešo od Župného domu trvá asi 15 minút.