Bratislava

Hlavné mesto Slovenska

Hlavné mesto Slovenska Bratislava je označovaná aj ako krásavica na Dunaji, ktorá sa môže pýšiť nielen bohatou históriou, ale aj súčasnosťou.

Bratislava sa rozkladá na oboch brehoch Dunaja a na úpätí pohoria Malých Karpát. Vďaka tejto výbornej polohe sa tu sústreďoval rušný život už od dávnej minulosti.

Bratislava patrí k najmladším hlavným mestám sveta. Paláce, moderné obchodné centrá, vynikajúca práca slovenských kuchárov a pivovarníkov a mnohé medzinárodné kultúrne i športové podujatia, výstavy, obchodné príležitosti, to láka návštevníkov z najrôznejších krajín sveta.

Mnohé z podujatí sú dostupné pre širokú verejnosť v priebehu celého roka zadarmo, každú prvú nedeľu v mesiaci môžete navštíviť celonárodné múzeá a galérie bez toho, aby ste platili vstupné.

Visit Bratislava

História

Toto strategicky významné miesto zohralo neraz dôležitú úlohu v dejinnách strednej Európy. V roku 1291 získala Bratislava plné mestské výsady a stala sa slobodným kráľovským mestom. V roku 1536 bola Bratislava vyhlásená za hlavné mesto Uhorska. Od roku 1563 do roku 1830 bolo v Bratislave korunovaných 11 kráľov a 8 kráľovských manželiek.

Vianočné trhy, Bratislava

V 18. storočí, najmä počas panovania Márie Terézie opäť vzrástol význam Bratislavy. Revolučné udalosti, hnutie robotníctva a prvá svetová vojna poznamenali i Bratislavu, ktorá od roku 1918 je centrom politického, hospodárskeho a kultúrneho života Slovákov. V súčasnosti je moderným veľkomestom a sídlom politických, štátnych, hospodárskych, spoločenských a vedeckých orgánov a inštitúcií Slovenska.

Bratislava, Slovensko, Zdroj: Pixabay

Pamiatky

Mestské hradby a Michalská brána so svojou typickou vežou pripomínajú mestské opevnenie. Bratislavský hrad a viaceré paláce slúžia dnes ako sídla úradov, galérií, ale aj knižníc alebo múzeí.

Najatraktívnejšou časťou Bratislavy s najväčšou koncentráciou historických pamiatok a kultúrnych inštitúcií je jednoznačne Staré mesto – ideálne miesto pre romantikov, ktorí sa radi túlajú úzkymi uličkami a objavujú stopy minulosti uprostred moderného mesta. Pamiatky v historickom centre Bratislavy sú súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie.

Must see v Bratislave

Ak plánujete výlet do hlavného mesta, určite by ste nemali vynechať tieto TOP pamiatky a atrakcie.

1.Bratislavský hrad

Bratislavský hrad, Zdroj: Pixabay

2.Katedrála sv. Martina

Katedrála Sv. Martina, Zdroj: Pixabay

3.Stará radnica

4.Primaciálny palác

Primaciálny palác, Zdroj: Pixabay

5.Michalská brána

Michalská brána, Zdroj: Pixabay

6.Grassalkovichov palác

7.Modrý kostol

Modrý kostol, Zdroj: Pixabay

8.Hrad Devín

Hrad Devín, Zdroj: Pixabay

9.UFO

UFO (Most SNP), Zdroj: Pixabay

10.Slavín

11. Schöne Náci

12. Čumil

 Najfotografovanejšia socha na korze v Bratislave - Čumil.

Najfotografovanejšia socha na korze v Bratislave – Čumil, Zdroj: Pixabay

13. Napoleónec

Napoleónec, Zdroj: Pixabay

[wpinsertinpostad id=”upatl5fbba533bcb86″] [wpinsertinpostad id=”whitg5fbba413bb28b”]