Smolenický zámok

Oblasť Malých Karpát ponúka niekoľko pamiatok. Jedným z nich je Smolenický zámok, jedna z najromantickejších stavieb na slovenskom území. Jeho rekonštrukcia imituje zámky vo Francúzsku.

Smolenický zámok bol postavený na mieste starého strážneho hradu zo 14. storočia, ktorý strážil hraničný horský priešmyk medzi Slovenskom a českými krajinami.

V súčasnej dobe je sídlom slovenskej akadémie vied (SAV) – kongresového centra, v priebehu celého roka sa tu koná rad vedeckých konferencii a sympózií.

Každú sobotu je v priestoroch zámku vidieť novomanželské páry, ktoré ho využívajú ako skvelé miesto pre fotografovanie alebo natáčanie svadobného videa.

Otváracie hodiny

Smolenický zámok je otvorený pre verejnosť v letných mesiacoch júl a august, každý deň od 10.00 hod. do 18.00 hod. Vstup – každú celú hodinu.

Hlavným a súčasne jediným vchodom, ktorý je medzi treťou a štvrtou baštou, sa dostaneme na nádvorie zámku. Schodišťom prídete na menší dvor, z ktorého je vchod do kotolne v bašte a do veľkého bludišťa podzemných chodieb a pivníc. Z hlavného nádvoria sa dá odbočiť vľavo, na menšie a nižsie položené nádvorie.

Zámocký park

Romantickú atmosféru zámku umocňuje okolitý park, ktorý sa postupne mení v hustý les. Rozsiahly anglický park, po ktorom sa prechádzala grófska rodina Pállfiovcov. Park vznikol okolo roku 1895 pre potreby odpočinku obyvateľov zámku.

Pri návrhu parku sa nechali záhradný architekti inšpirovať škótskymi a anglickými lesoparkami. Priamo cez park k zámku vás dovedie pohodlná asfaltová cesta, ktorá bola ževraj vybudovaná za jednu noc. A to kvôli návšteve vtedajšieho najmocnejšieho muža Sovietskeho zväzu Nikitu Chruščova.

So zapadajúcim slnkom sa premieňa zámok a okolitý park na skutočne romantické miesto vhodné na vyznanie lásky.

Smolenický zámok