Domašínsky meander je náprotivkom americkému Horseshoe Bend

Domašínsky meander je náprotivkom americkému Horseshoe Bend

PrírodaShow me Slovakia11. marca 2019

Domašínsky meander

Meandre patria k najzaujímavejším prírodným javom, ktorých príťažlivosť a dramatickosť sa stupňuje, ak sú v úzkom prielome cez pohorie. Veľmi známy po celom svete je meander Horseshoe v Arizone v USA. Tí čo však nechcú cestovať tisícky kilometrov si môžu pozrieť rovnako dychberúci prírodný úkaz na Slovensku. Domašínsky meander je jedinečným riečnym javom. Nachádza sa na rieke Váh a rozdeľuje Malú Fatru na Lúčanskú a Krivánsku časť.

Horseshoe Bend, Arizona, Zdroj: Pixabay

Domašínský meander je rozlohou najväčší prírodný výtvor Malej Fatry s rozlohou asi 80,37 ha. V tejto oblasti je podobný úkaz veľmi ojedinelý.

Rieka nevyhrala nad vrchom Domašín (575 m), ktorý sa postavil Váhu do cesty a prinútil ho obtekať v oblúku.

Domašínsky meander, Slovensko, Zdroj: Pixabay

Margita a Besná

Kedysi v hornej časti Domašínskeho meandra trčali dve skaly:  Margita a Besná, ktoré predstavovali nebezpečenstvo pre mnohých pltníkov a vyžiadali si niekoľko životov. V roku 1938 však boli odstrelené a materiál bol použitý na stavbu železničnej trate.

Trasa k Domašínskemu meandru

Najkrajší pohľad na Domašínsky meander je zo zrúcanín Starého hradu (Starhrad, Varínsky hrad). Z Nezbudskej Lúčky k nemu vedie červeno značkovaná turistická trasa, po ktorej možno pokračovať až na hlavný chrbát krivánskej Fatry.

Hrad Strečno sa nachádza na západnom konci a Starý hrad  (Starhrad, Varínsky hrad) sa týči pár desiatok metrov vysoko nad prielomom.

Turisti, ktorí chcú divoké vlny rieky Váh zažiť na vlastnej koži, môžu 7 km dlhý úsek splaviť na plti.

Napriek tomu, že sa doprava presunula z vody na cestu, trasa pod Strečnom zostala naďalej nebezpečná.

V prípade, že budete mať záujem podeliť sa o Vaše zážitky z návštevy Domašínskeho meandra, budem veľmi rada, ak mi zašlete e-mail na info@showmeslovakia.eu.

Domašínsky meander. Zdroj: Unsplash (Branislav Knappek)