Domašínsky meander je náprotivkom americkému Horseshoe Bend

Domašínsky meander je náprotivkom americkému Horseshoe Bend

PrírodaShow me Slovakia11. marca 2019

Domašínsky meander

Meandre patria k najzaujímavejším prírodným javom, ktorých príťažlivosť a dramatickosť sa stupňuje, ak sú v úzkom prielome cez pohorie. Veľmi známy po celom svete je meander Horseshoe v Arizone v USA. Tí čo však nechcú cestovať tisícky kilometrov si môžu pozrieť rovnako dychberúci prírodný úkaz na Slovensku. Domašínsky meander je jedinečným riečnym javom. Nachádza sa na rieke Váh a rozdeľuje Malú Fatru na Lúčanskú a Krivánsku časť.

Horseshoe Bend, Arizona, Zdroj: Pixabay

Domašínský meander je rozlohou najväčší prírodný výtvor Malej Fatry s rozlohou asi 80,37 ha. V tejto oblasti je podobný úkaz veľmi ojedinelý.

Rieka nevyhrala nad vrchom Domašín (575 m), ktorý sa postavil Váhu do cesty a prinútil ho obtekať v oblúku.

Domašínsky meander, Slovensko, Zdroj: Pixabay

Margita a Besná

Kedysi v hornej časti Domašínskeho meandra trčali dve skaly:  Margita a Besná, ktoré predstavovali nebezpečenstvo pre mnohých pltníkov a vyžiadali si niekoľko životov. V roku 1938 však boli odstrelené a materiál bol použitý na stavbu železničnej trate.

Trasa k Domašínskemu meandru

Najkrajší pohľad na Domašínsky meander je zo zrúcanín Starého hradu (Starhrad, Varínsky hrad). Z Nezbudskej Lúčky k nemu vedie červeno značkovaná turistická trasa, po ktorej možno pokračovať až na hlavný chrbát krivánskej Fatry.

Hrad Strečno sa nachádza na západnom konci a Starý hrad  (Starhrad, Varínsky hrad) sa týči pár desiatok metrov vysoko nad prielomom.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Zľavy na pobyty na Slovensku

Turisti, ktorí chcú divoké vlny rieky Váh zažiť na vlastnej koži, môžu 7 km dlhý úsek splaviť na plti.

Napriek tomu, že sa doprava presunula z vody na cestu, trasa pod Strečnom zostala naďalej nebezpečná.

V prípade, že budete mať záujem podeliť sa o Vaše zážitky z návštevy Domašínskeho meandra, budem veľmi rada, ak mi zašlete e-mail na info@showmeslovakia.eu.

Domašínsky meander. Zdroj: Unsplash (Branislav Knappek)