Kaštieľ Betliar

Lovecký zámok

Severo-západne od Rožňavy na východe Slovenska sa nachádza rozprávkový dvojposchodový kaštieľ Betliar so štyrmi vežami. Je to majestátny lovecký zámok uprostred nádherného anglického parku s romantickými stavbami, vrátane umelej jaskyne a vodopádu.

Kaštieľ Betliar, Zdroj: Pixabay

Ocenenie Europa Nostra

Jeho interiér je rovnako zaujímavý, pretože obsahuje obrazovú galériu, hudobné a lovecké sály, knižnicu, starožitný nábytok a exotické zbierky. Rekonštrukcia kaštieľa Betliar získala cenu Europa Nostra. Vzhľad panského domu z 19. storočia bol s drobnými úpravami zachovaný až do dnešných dní.

Knižnica

Jednou z najpozoruhodnejších vecí na kaštieli Betliar je jeho hlavná knižnica. Leopold Andrássy ju založil v roku 1790, nábytok a interiér knižnice sú z rovnakého obdobia. Zachovalo sa viac ako 14 tisíc zväzkov, hlavne teologická, historická, geografická a filozofická literatúra napísaná od 15. do 19. storočia v 6 rôznych jazykoch.

Kaštieľ Betliar

Betliarsky kaštieľ jeden z mála feudálnych sídel na Slovensku, ktoré sa takmer neporušené zachovali až do dnešných dní. Návštevníci tu majú možnosť aspoň približne spoznať životný štýl aristokracie, konfrontovať sa s jej záľubami i vkusom. Interiéry kaštieľa ponúkajú možnosť vidieť vzácne umelecké diela starých i moderných majstrov, galériu predkov rodu Andrássy, historickú knižnicu, historický nábytok, umelecko-priemyselné predmety, poľovnícke trofeje, či exotické africké a ázijské zbierky.

Kaštieľ Betliar je obklopený krásnym anglickým parkom s rozlohou 57 ha, ktorý je jedným z najväčších udržiavaných parkov na Slovensku a bol zaradený do zoznamu svetových historických záhrad.