Slovak Hobbit town v Liptovskej Tepličke

Slovak Hobbit town v Liptovskej Tepličke

Slovenské unikátyShow me Slovakia1. novembra 2017

Liptovská Teplička

Liptovská Teplička je malebné miesto v okrese Poprad. Leží na severnom úpätí Nízkych Tatier, asi 8 km južne od Štrby. Obcou preteká potok Teplica, ktorý sa na jej severnom okraji vlieva do Čierneho Váhu.

Pôvodné drevené zrubové domy, ktoré sa v Liptovskej Tepličke budovali, vytvárajú hustú a nepravidelnú ulicovú zástavbu. Keďže v minulosti sa nesmeli stavebné pozemky rozširovať na úkor ornej pôdy, snažili sa využiť každú voľnú plôšku. Preto sú medzi domami v najstaršej časti obce dvory veľmi úzke.

Zemiakové pivnice

Dodnes má Liptovská Teplička na území Stodolištia evidovaných 117 stodôl. Okrem hospodárskych účelov ich obec využíva na výstavy počas podujatí v Liptovskej Tepličke. Spolu so zemiakovými pivnicami, prameňom Škverkovec, skalnou vyvýšeninou Turnička, dreveným amfiteátrom a výhľadom na terasovité políčka a Vysoké Tatry vytvárajú neopísateľný estetický dojem.

V súčasnosti sa vyvíja na rekreačné a turistické stredisko. V okolí obce sa zachovali unikátne, hlboko vyhĺbené pivničky. Každoročne sa tu konajú Folklórne slávnosti pod Kráľovou hoľou. Medzi pýchy obce Liptovská Teplička patrí ľudová architektúra a hlavne zemiakové pivnice, ktoré sa považujú za európsky unikát a sú označované ako slovenský domov Hobitov.

Liptovská Teplička

Pán prsteňov

Ak by sa Frodo z Pána prsteňov pustil na Novom Zélande do kopania a prešiel stredom Zeme, hlavu by vraj vystrčil rovno na Slovensku. Niekde pri Liptovskej Tepličke. V dvojtisícovej horskej dedine na úpätí Nízkych Tatier akoby na Froda už čakali. Celých tristo rokov. Zhruba toľko tu totiž stoja neobvyklé pivničky, ktoré sú európskym unikátom a svojím tvarom pripomínajú obydlia hobitov, malých tvorov zo známeho príbehu J. R. R. Tolkiena.

Pán prsteňov.
Pán prsteňov, Zdroj: Pixabay

Zemiakové pivnice

Zemiakové pivnice v obci Liptovská Teplička sú vyhĺbené kolmo do zeme, kde dosahujú hĺbku okolo 2,5-3 metra, majú hruškovitý tvar, smerom hore sa zužujú. Nad jamou je strieška z guľatiny, na nej vrstva hliny pokrytá mačinou. Striešku, ktorá má mierny spád, podopierajú malé dvierka vsadené do stĺpikov.

Do dnešného dňa sa zachovalo viac ako 400 pivničiek, ktoré sa ešte stále využívajú a do jednej takej pivnice sa zmestí aj 30 vriec zemiakov. Každá pivnička má aj svoj majiteľa a zaujímavé je, že sa postupne dedia z generácie na generáciu. Ak sa teda budeš nachádzať v okolí, určite navštív Liptovskú Tepličku, aby si tento európsky unikát videl na vlastné oči.

Domov Hobitov.
Domov Hobitov, Zdroj: Pixabay