Slovak Hobbit town v Liptovskej Tepličke

Slovak Hobbit town v Liptovskej Tepličke

Slovenské unikátyShow me Slovakia1. novembra 2017

Liptovská Teplička

Liptovská Teplička je malebné miesto v okrese Poprad. Leží na severnom úpätí Nízkych Tatier, asi 8 km južne od Štrby. Obcou preteká potok Teplica, ktorý sa na jeho severnom okraji vlieva do Čierneho Váhu.

Pôvodné drevené zrubové domy, ktoré boli postavené v Liptovskej Tepličke, vytvárajú hustú a nepravidelnú zástavbu ulíc. Keďže v minulosti nebolo dovolené rozširovať stavebné pozemky na úkor ornej pôdy, snažili sa využiť každú voľnú plochu. Preto sú nádvoria medzi domami v najstaršej časti obce veľmi úzke.

Zemiakové pivničky

V oblasti Stodolištia má Liptovská Teplička dodnes registrovaných 117 stodôl. Okrem hospodárskych účelov ich obec využíva na výstavy počas podujatí v Liptovskej Tepličke. Spolu so zemiakovými pivnicami, prameňom Škverkovca, skalným hrebeňom Turničky, dreveným amfiteátrom a výhľadom na terasovité polia a Vysoké Tatry vytvárajú neopísateľný estetický dojem.

Pivničky, Liptovská Teplička.

V súčasnosti sa z neho stáva rekreačné a turistické stredisko. V okolí obce sa zachovali unikátne, hlboko vyhĺbené pivnice. Každý rok sa tu pod Kráľovou hoľou konajú folklórne slávnosti. K pýche obce Liptovská Teplička patrí ľudová architektúra a najmä zemiakové pivnice, ktoré sú považované za európsky unikát a sú označované ako slovenský domov hobitov.

Hobbit town

Zemiakové pivnice v obci Liptovská Teplička sú vykopané kolmo na zem, kde dosahujú hĺbku asi 2,5 – 3 metre, majú hruškovitý tvar a smerom nahor sa zužujú. Nad jamou je zrubová strecha, na ktorej je vrstva hliny pokrytá mačkou. Strechu, ktorá má mierny sklon, podopierajú malé dvere zasunuté do stĺpov.

Liptovská Teplička

Do dnešného dňa sa zachovalo viac ako 400 pivničiek, ktoré sa ešte stále využívajú a do jednej takej pivnice sa zmestí aj 30 vriec zemiakov. Každá pivnička má aj svoj majiteľa a zaujímavé je, že sa postupne dedia z generácie na generáciu. Ak sa teda budeš nachádzať v okolí, určite navštív Liptovskú Tepličku, aby si tento európsky unikát videl na vlastné oči.

Domov Hobitov.
Domov Hobittov, Zdroj: Pixabay

Pán prsteňov

Keby Frodo z Pána prsteňov začal kopať na Novom Zélande a prešiel stredom Zeme, vystrčil by hlavu rovno na Slovensko. Niekde neďaleko Liptovskej Tepličky. V horskej dedinke na úpätí Nízkych Tatier akoby už na Froda čakali tristo rokov. Zhruba toľko tu stoja neobvyklé pivnice, ktoré sú v Európe jedinečné a svojím tvarom pripomínajú obydlia Hobittov, drobných tvorov zo slávneho príbehu J. R. R. Tolkiena.

Pán prsteňov.
Pán prsteňov, Zdroj: Pixabay