Slovak Hobbit town v Liptovskej Tepličke

Slovak Hobbit town v Liptovskej Tepličke

Slovenské unikátyShow me Slovakia1. novembra 2017

Liptovská Teplička

Liptovská Teplička je malebné miesto v okrese Poprad. Leží na severnom úpätí Nízkych Tatier, asi 8 km južne od Štrby. Obcou preteká potok Teplica, ktorý sa na jej severnom okraji vlieva do Čierneho Váhu.

Pôvodné drevené zrubové domy, ktoré sa v Liptovskej Tepličke budovali, vytvárajú hustú a nepravidelnú ulicovú zástavbu. Keďže v minulosti sa nesmeli stavebné pozemky rozširovať na úkor ornej pôdy, snažili sa využiť každú voľnú plôšku. Preto sú medzi domami v najstaršej časti obce dvory veľmi úzke.

Zemiakové pivnice

Dodnes má Liptovská Teplička na území Stodolištia evidovaných 117 stodôl. Okrem hospodárskych účelov ich obec využíva na výstavy počas podujatí v Liptovskej Tepličke. Spolu so zemiakovými pivnicami, prameňom Škverkovec, skalnou vyvýšeninou Turnička, dreveným amfiteátrom a výhľadom na terasovité políčka a Vysoké Tatry vytvárajú neopísateľný estetický dojem.

V súčasnosti sa vyvíja na rekreačné a turistické stredisko. V okolí obce sa zachovali unikátne, hlboko vyhĺbené pivničky. Každoročne sa tu konajú Folklórne slávnosti pod Kráľovou hoľou. Medzi pýchy obce Liptovská Teplička patrí ľudová architektúra a hlavne zemiakové pivnice, ktoré sa považujú za európsky unikát a sú označované ako slovenský domov Hobitov.

Liptovská Teplička

Pán prsteňov

Ak by sa Frodo z Pána prsteňov pustil na Novom Zélande do kopania a prešiel stredom Zeme, hlavu by vraj vystrčil rovno na Slovensku. Niekde pri Liptovskej Tepličke. V dvojtisícovej horskej dedine na úpätí Nízkych Tatier akoby na Froda už čakali. Celých tristo rokov. Zhruba toľko tu totiž stoja neobvyklé pivničky, ktoré sú európskym unikátom a svojím tvarom pripomínajú obydlia hobitov, malých tvorov zo známeho príbehu J. R. R. Tolkiena.

Pán prsteňov.
Pán prsteňov, Zdroj: Pixabay

Zemiakové pivnice

Zemiakové pivnice v obci Liptovská Teplička sú vyhĺbené kolmo do zeme, kde dosahujú hĺbku okolo 2,5-3 metra, majú hruškovitý tvar, smerom hore sa zužujú. Nad jamou je strieška z guľatiny, na nej vrstva hliny pokrytá mačinou. Striešku, ktorá má mierny spád, podopierajú malé dvierka vsadené do stĺpikov.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Zľavy na pobyty na Slovensku

Do dnešného dňa sa zachovalo viac ako 400 pivničiek, ktoré sa ešte stále využívajú a do jednej takej pivnice sa zmestí aj 30 vriec zemiakov. Každá pivnička má aj svoj majiteľa a zaujímavé je, že sa postupne dedia z generácie na generáciu. Ak sa teda budeš nachádzať v okolí, určite navštív Liptovskú Tepličku, aby si tento európsky unikát videl na vlastné oči.

Domov Hobitov.
Domov Hobitov, Zdroj: Pixabay