Zámok Čičva, Hrad Divín a Pevnosť Bzovík

Zámok Čičva

Cesta na juh od vodnej nádrže Veľká Domaša vedie pod zámok Čičva z 13. storočia. Je známy pre svoju Knihu klamstiev a klamárov, ktorá tu bola založená v 16. a 17. storočí a je označovaný aj ako kniha Čičava. Sú v nej zaznamenané kuriózne lži a mená klamárov. Slovensky idiom: ,,Malo by sa to zapísať do Čičava knihy” sa stále používa a odkazuje na poburujúce lži.

Hrad Divín

Obec Divín sa nachádza v tesnej blízkosti vodnej nádrže Ružiná. Zámok hral dôležitú úlohu ako proti turecká pevnosť.

Jeho nie veľmi známy majiteľ Imrich Balassa, bol lupičom a podnikal útoky v okolí zámku. Po jeho smrti, v roku 1683, bol hrad dobytý cisárskymi vojskami a spadol do úpadku.

V Divine je opevnený a tiež opustený renesančný zámok, barokový kostol a budova s najstaršími slnečnými hodinami v regióne Novohrad. Počas letných mesiacov sú tu organizované zaujímavé akcie.

Pevnosť Bzovík

Pevnosť Bzovík na juhu stredného Slovenska bola niekoľkokrát zničená. V roku 1530 skončila v rukách Žigmunda Balassa, ktorý vyhnal mníchov a románsky kláštor chcel prestavať na goticko – renesančný hrad so silnými vonkajšími hradbami vrátane štyroch bášt a hrádzí. Pevnosť bola poškodená na konci 2. svetovej vojny a nedávno rekonštruovaná.