Bojnický zámok

Bojnice

Zlatým klincom mesta Bojnice je rozprávkový Bojnický zámok, jeden z najnavštevovanejších a najkrajších hradov nielen na území Slovenska, ale aj v strednej Európe.

Zámok, Zdroj: Pixabay

V minulosti ho vlastnil jeden z najslávnejších maďarských šľachtických rodov a posledným z nich bola rodina Pálfyovcov. Bojnický zámok bol zrekonštruovaný po vzore romantických zámkov na Loire v strednom Francúzsku. Typická silueta romantického obrazu stredovekého hradu je umocnená strmými strechami paláca, kaplnkou a vežami.

Umelecké a historické zbierky sú sústredené v múzeu v interiéri zámku. Medzi nimi je pôvodný nábytok a umelecké zbierka Pálffyovcov z prelomu 19. a 20. storočia, najcennejšou položkou celoštátneho významu je však neskorogotický oltár z Bojníc vyrobený umelcom z Florencie v polovici 14. storočia.

Bojnický zámok, Zdroj: Pixabay

Bojnický zámok

Návšteva Bojnického zámku je spojená s návštevou kvapľovej jaskyne pod hradom, ktorá je spojená s 26-m hlbokou hradnou studňou.

Medzinárodný festival duchov a strašidiel sa tu koná pravidelne na konci apríla začiatkom mája.

Rozsiahly park a krajinársky park sú neoddeliteľnou súčasťou zámockého areálu. Pred vstupom do hradu stojí 600-ročná lipa kráľa Mateja s 12,5 m obvod kmeňa.

Ďalším lákadlom je vystúpenie miestnej skupiny historických šermiarov a združenia sokoliarov.

Bojnický zámok

Otváracie hodiny

V období od 1. októbra do 30. apríla je múzeum otvorené denne okrem pondelka od 10:00 do 15:00 h.

V mesiaci máj je múzeum otvorené denne okrem pondelka od 9:00 do 17:00 h.

V období od 1. júna do 30. septembra je múzeum otvorené denne od 9:00 do 17:00 h.

Prestávka: 12:00 – 12:30 h.

Bojnický zámok, Zdroj: Pixabay