Zimné športy

Zimné športy na Slovensku

Lyžovanie a ďalšie zimné športy sú na Slovensku veľmi populárne, pretože veľká časť krajiny ma hornatý povrch a je pokrytá snehom pol alebo väčšiu časť roka. Slovensko ponúka veľké možnosti pre zimné športy ako zjazdové a bežecké lyžovanie, skialpinizmus, snowboarding atď. V niektorých miestach snehová pokrývka prežíva po celý rok. Na Štrbskom Plese, ktoré bolo hostiteľom majstrovstiev sveta v lyžovaní v roku 1970, zvyčajne pretrvávajú ideálne snehové podmienky až 200 dní.

Zimné športy, Zdroj: Pixabay

Bežecké lyžovanie

Spolu so zjazdovým lyžovaním, je bežecké lyžovanie stále viac populárne. Dobre udržiavané bežecké trate rôznych obtiažnosti a dĺžky možno nájsť v niekoľkých lyžiarskych strediskách (Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica, Skalka, Osrblie, Šachtičky, Donovaly, Jasná).

Nižšie Karpatské pohorie poskytne bežkárom veľmi dobre lyžiarske podmienky (Biele Karpaty, Považský Inovec, Veporské vrchy, Levočské vrchy, Kysucké Beskydy), kde sú značené turistické trasy a ďalšie lesné cesty. Nezabudnuteľné sú hrebeňové prechody niektorých pohorí (Na pohorí Veľká Fatra), ktoré ponúkajú okrem kvalitných lyžiarskych podmienok i krásny výhľad na krajinu.

Na Slovensku sú chodníky s certifikátom FIS 5, 10 a 15 km chodníky na Štrbskom Plese.

Bežecké lyžovanie, Zdroj: Pixabay

Psie záprahy

Jedným z najobľúbenejších zimných športov je tradičný závod psích záprahov, ktoré má na Slovensku dobré podmienky a dlhú tradíciu. Niekoľko medzinárodných súťaží sa pravidelne koná v rôznych častiach Slovenska.

Najvýznamnejším centrom je v našej krajine PARK SNOW Donovaly. Od roku 1996 sa tu pravidelne konajú majstrovstvá sveta a majstrovstvá Európy. Pre svoje výborné podmienky sa udalosť stala populárnou medzi zahraničnými účastníkmi, ktorí jej dali meno “Aljaška pod Tatrami”. Udalosť priťahuje veľké množstvo divákov z celého Slovenska i zo zahraničia.

Psie záprahy

Zjazdové lyžovanie

Vysoké Tatry sú dobre známe aj v zahraničí avšak nie každý vie, že v zime sú dobré podmienky na lyžovanie takmer na území celého Slovenska. V súčasnej dobe spolu s ďalšími známymi lyžiarskymi centrami Tatier a Fatry, bolo postavených tiež niekoľko centier v nižších horách a ich ponuka stále rastie.

Lyžiarske trate a vleky sú vo všetkých pohoriach z Malých Karpát na západe až po Nízke Beskydy na východe. Použitie umelého snehu vyrovnáva rozdiely, ktoré existovali v čase trvania lyžiarskych sezón medzi vysokohorských a podhorskými lyžiarskymi strediskami.

Mnohé lyžiarske stopy sú osvetlené v noci.

Zábavné aktivity v zimných strediskách

Zimné lyžiarske rezorty majú rozšírenú ponuku i pre nelyžiarov a tak držia krok s celosvetovými trendmi.

Snowtubing – snehové kolesá. Tento šport prišiel na Slovensko zo Severnej Ameriky, kde je veľmi populárny. Používa terény s malým uhlom sklonu, ktoré nie sú vhodné pre lyžovanie. Terén musí mať veľkú výstupnú plochu do prírodnej alebo umelej časti. Takmer všetky hlavné zimné strediská ponúkajú možnosť užiť si snowtubing.

Kitewing – je skutočný adrenalín. Kitewing je ultra ľahké krídlo, špeciálne vyvinuté pre lyžovanie. Držíte krídlo holými rukami bez lana alebo iného zapínania. Môžete manévrovať pomocou vetra a pri najbližšej drsnosť povrchu, odskočiť a budete lietať. Dnes môžu nadšenci tohto športu letieť až do výšky 100 metrov. Rekord je 505 metrov. Je však potrebné si uvedomiť, že pád na ľad je vždy ťažší ako ten do vody. Kitewing môžete skúsiť napríklad v Jasnej.

Snowrafting – príťažlivá aktivita podobná snowtubingu. Šesťčlenná posádka sedí na gumovom člne a ide dole pripraveným svahom vysokou rýchlosťou. Je takmer nemožné riadiť loď, ale práve to je zábava. Snowrafting je k dispozícii, napríklad na Štrbskom Plese.

Bungee katapult – ide o streľbu zo zeme na pružnom gumovom lane. Mobilné žeriavy sa používajú ako katapulty, čo je podobné ako bungee jumping. Osoba, ktorá sa katapultovala je viazaná na stroj k zemi lanom a je vystrelená do výšky.

Bungee trampolína – obojstranná trampolína. Sila normálnej trampolíny sa násobí ťahom gumových lán, ktoré sú viazané na boky osoby. Výška skokov môže dosiahnuť 6m a človek môže vyskúšať rôzne akrobatické kúsky. Bungee trampolínu možno nájsť napríklad na Donovaloch.

Bungee running – pomerne jednoduchá činnosť. Na gumovom lane je postrojom viazaný súťažiaci, ktorý sa snaží ísť proti odporu a dostať sa čo najďalej. Tento zážitok si môžete vychutnať napríklad na Donovaloch.

Paragliding –  je tiež na Slovensku známy a populárny. Okrem zariadenia, je tiež dôležité dobré počasie a vhodný kopec, z ktorého môžete vidieť krajinu. Medzi najobľúbenejšie miesta patri Chopok a Nová Hoľa v Donovaloch. Sú ľahko prístupné pomocou lanoviek a ponúkajú tiež značný vzostup svahu.

Zimné strediská, Zdroj: Pixabay

Sánkovanie

Pravdepodobne najlepšie podmienky pre sánkovanie v našej krajine sú poskytované na vrchu Hrebienok, kde je bobová dráha a známa lanovka, ktorá Vás vytiahne do kopca.

No na Slovensku máme i neoficiálne dráhy, ktoré sú zvyčajne vyrobené na komunikáciách, takže tu môžete občas stretnúť auto. Tieto trate sú napríklad v Skipark Ružomberok, kde si môžete zísť asfaltovú cestu z Malinô k dolnej stanici kabínkovej lanovky dlhej 6 km. Cesta zo Smrekovice do Podsuchej pri Ružomberku je bezkonkurenčná, pretože je 8 km dlhá a prekonáva nadmorskú výšku 900 m.

Sánkovanie, Zdroj: Pixabay

Freestyle a freeride snowboarding

Na Slovensku zaznamenal freestyle a freeride snowboarding spolu s freestyle a freeride lyžovaním v poslednej dobe boom.

V posledných rokoch boli postavené zábavné parky v každom väčšom lyžiarskom stredisku v našej krajine. Frestyle podujatia sú stále väčšie a väčšie akcie, ktoré priťahujú ľudí a médiá, aby sa pozreli na mladých jazdcov predvádzajúcich svoje umenie.

Freeride Skiing

Korčuľovanie na ľade

Vnútorne klziská, klziská na verejné korčuľovanie a plochy pod holým nebom ponúkajú možnosť vychutnať si korčuľovanie v zimnom období.

Na Slovensku máme približne 30 krytých zimných štadiónov, z ktorých väčšina je prístupná verejnosti počas zimnej sezóny. V zime sú pod holým nebom k dispozícií klziska v niekoľkých mestách po celom Slovensku. Niektoré z nich možno nájsť v samom centre mesta či obce, zatiaľ čo iné sú umiestnené v rekreačných oblastiach.

Paragliding

Paragliding je jedným z najmladších leteckých športov. Slovensko, vďaka hornatému povrchu, ponúka veľmi dobré podmienky pre tento krásny šport.

Paragliding závisí od počasia. Zvlášť v strednej horskej oblasti v regiónoch Liptov, Kysuce a Orava, pohoria Západných Tatier a Nízkych Tatier (Chopok, Kráľova hoľa), Veľká Fatra (Donovaly), Malá Fatra sú ideálne. Medzi najlepšie terény patria tie, vo vyšších nadmorských výškach, ktoré umožňujú, pozrieť sa na vzdialenosť niekoľkých kilometrov.

Najlepšie podmienky pre paragliding sú ponúkané v Donovaloch, vďaka dobrým poveternostným podmienkam a dostupnosti vrcholkov hôr z lanovky. Práve tu, sa organizuje medzinárodný šampionát v paraglidingu.

Paragliding, Zdroj: Pixabay

Skialpinizmus

Počet fanúšikov skialpinizmu na Slovensku rastie. Ide o zmes lyžiarskych túr, vysokohorského lyžovania a horolezectva.

Rozvíjajúca sa základňa členov, zakladajúcich kluby a počet tras sa taktiež zvyšuje. Klasická (rekreačná) forma skialpinizmu je v skutočnosti druh vysokohorskej turistiky na lyžiach a prekračovanie horských sediel.

V rámci športovej formy skialpinizmu, sú organizované jedno alebo dvojdňové preteky, v ktorých sa zúčastňujú hlavne jednotlivci.

Na Slovensku je možné nájsť veľmi dobré podmienky pre tento obtiažny druh zimných športov. Dobré podmienky možno nájsť vo Vysokých Tatrách (najmä Malé a Veľké Studená dolina údoliach sa Skalnatá doliny), Západné Tatry (Žiarska dolina, Roháče), Nízkych Tatrách (oblasť okolo hory Chopok a Ďumbier) Veľkej Fatre (ďalej len Jasenská dolina údolia) a Malej Fatre (Vrátna).

Označená Lyžiarske stopy vo Vysokých Tatrách:
1. Podbanské – TICHÁ DOLINA
2. Podbanské – Kôprovej doline
3. Štrbské Pleso – Chata pod Soliskom
4. Štrbské Pleso – Mlynická DOLINA
5. Popradské PLESO – RYSY
6. Tatranská Polianka – Sliezsky Dom
7. Hrebienok – Téryho CHATA
8. Hrebienok – Zbojnícku chatu
9. Hrebienok – Sliezsky Dom
10. HREBIENOK- Skalnaté pleso
11. Skalnaté pleso – Lomnické SEDLO
12. Biela voda – ZELENÉ PLESO
13. ZELENÉ PLESO – Kopské sedlo
14. JAVORINA – Kopské sedlo
15. Tatranská Kotlina – ZELENÉ PLESO

Skialpinizmus