Vysoká pec Maša neďaleko Liptovského Hrádku
Vysoká pec Maša na produkciu železnej rudy a dom na výrobu medi boli postavené v roku 1792 medzi Liptovským Hrádkom a Kráľovou Lehotou.
Baníctvo a hutníctvo
Budova s Expozíciou baníctva a hutníctva sa nachádza v regióne Liptov, ktorý koncom 18. storočia patril medzi továrne železa. Tieto stavby pôvodne slúžili ako klapky. Klopali pri oznamovaní začiatku a konca pracovného dňa a ako vážnice, na zisťovanie hmotnosti. V dnešnej dobe sú obe budovy vyhlásené za technické pamiatky druhého stupňa.
Meď
Meď bola použitá na medené plechy, ktoré boli prepravené na pltiach dole po rieke Váh. Následne boli tieto listy v Ružomberku spojené do celých kusov a potom transportované ďalej po Dunaji do Viedne, kde sa dovážali i iné pochúťky z Liptova, vrátane soli, ovčieho syra (bryndze) a pod.
Liptovský Hrádok
V Liptovskom Hrádku bolo veľmi kvalitné železo spracované za pomoci odborníkov z Nemecka. Taktiež tu bola postavená továreň na výrobu pušiek, pištolí a karabín začiatkom 19 storočia.
V dnešnej dobe má vysoká pec Maša, ťažba a produkcia železnej rudy v Liptovskom Hrádku iba historický význam a mladej generácii je pripomínaná cez dva skrížené banícke kladivká v dolnej časti znaku mesta.