Objavy a vynálezy zo Slovenska
História Slovenska1. novembra 2017
Slovenskí vynálezcovia
Slováci boli vždy veľkí výmyselníci, o čom svedčia rôzne revolučné vynálezy zo Slovenska, ktoré menia nie len Slovensko, ale celý svet. I napriek tomu, že väčšina vynálezov bola objavená za našimi hranicami, aj malá krajina, v srdci Európy, akou Slovensko je, sa môže pochváliť revolučnými objavmi.
Mnohí slovenskí vynálezcovia sú známy málokomu avšak ich vynálezy zmenili celý svet. Poďme si niektoré z nich v krátkosti predstaviť.
Padák vynašiel slovák Štefan Banič
Štefan Banič je rodák z Neštichu (dnešné Smolenice) možno i preto, že sa stal svedkom tragickej nehody začal uvažovať nad vytvorením padákovej konštrukcie. Svoj prototyp predložil už v roku 1913 americkým úradom na posúdenie. Slovákov padák fungoval na princípe dáždnika a upevňoval sa pomocou popruhov na telo letca v hrudnej časti pod ramenami.
Už o rok neskôr predviedol vo Washingtone verejnosti padák vlastnej konštrukcie a bezpečne s ním zoskočil zo strechy 15 poschodovej budovy. Americká armáda odkúpila patent šikovného slovenského vynálezcu za pár dolárov. Slovák však nezostal žiť ako boháč v zahraničí, v roku 1920 sa vrátil do rodnej obce, na Slovensku.
O niekoľko rokov s bratom Jánom objavili podzemné krásy jaskyne Driny pri Smoleniciach.
Strunové nástroje majú pôvod na Slovensku vďaka Jánovi Dopjerovi
Ján sa narodil v slovenskej obci Stráže. V USA si otvoril stolársku dielňu, v ktorej opravoval a neskôr aj vyrábal husle, gitary a iné nástroje. V roku 1926 požiadal slovenský vynálezca o patent na celokovovú gitaru s 3 rezonátormi, čo zaujalo investorov a slovák založil firmu National String Instrument Corporation.
Ďalší strunový nápad šikovného slováka na seba nenechal dlho čakať a drevená gitara s jedným rezonátorov umiestneným v strede bola pripísaná na zoznam slovenských vynálezov.
Slovenská VINEA
Slovák Ján Farkaš je ten ktorému Slovensko i celý svet vďačí za Vineu. Slovenský nápoj mal byť hlavne nekonzervovaný, pasterizovaný a samozrejme s chuťou hrozna.
Vinárske závody v Pezinku mali teda vytvoriť chutný nápoj bez alkoholu. A tak vyvinuli nápoj zo zvyškov hroznového muštu, ktorý vznikal pri výrobe stolových vín. Vinea z latinčiny znamená Vinohrad a k jej názvu sa pričinili dcéry slovenského vynálezcu.
Slovák dokonale pochopil ľudí, ktorí chceli prírodný nápoj a nie umelé sladké limonády. Nápoj sa vyrábal najprv len vo Vinárskych závodoch v Pezinku, ale neskôr pre veľký záujem spotrebiteľov sa začala plniť aj v Nitre a v Banskej Bystrici.
Vynález helikoptéry má korene vo Zvolenskej Slatine
Ján Bahýľ bol slovák s mimoriadnym technickým nadaním, ktorý sa zaoberal množstvom rôznych problémov z odboru vojenskej vedy, vojenskej stavebnej techniky, strojárstva a pod. Vypracoval návrh konštrukcie vrtuľníka s pohonom ľudskej sily.
V roku 1895 dostal patentové privilégium realizovať navrhovaný patent. Rovnako nie je známa skutočnosť, že tento slovenský vynálezca , spolu s A. Marschallom skonštruoval prvý automobil s benzínovým motorom a akumulátorom na Slovensku.
Šikovnému rodákovi zo Slovenska udelili 17 vojenských a iných technických patentov, napríklad na balón so vzdušnou turbínou, tank na parný pohon, riadenie na spájanie vagónov, vynález výťahu na bratislavskom hrade.
Banské čerpacie stroje zo Slovenska
Slovenský strojmajster a vynálezca sa narodil v Banskej Štiavnici. Spolu s ďalším slovenským vedcom Samuelom Mikovínim sa zaslúžil v okolí Banskej Štiavnice o vznik obdivuhodného systému vodných nádrží – tajchov, zdroja energie pre banskú techniku.
Preslávil sa dômyselnými banskými strojmi a čerpadlami. Ďalekosiahly prínos jeho priekopníckeho diela spočíva najmä v tom, že po prvý raz použil na pohon nový prvok – stlačený vzduch. Skonštruoval aj zariadenie na čistenie vzduchu v baniach a na vháňanie čerstvého vzduchu do podzemných hĺbok.
Rodák z Tajova skonštruoval prvé rádio na svete
Jozef Murgaš sa narodil sa v Jabríkovej a odišiel do USA, neskôr sa stal priekopníkom bezdrôtovej telegrafie. Okrem toho mu patrí svetové prvenstvo v bezdrôtovom prenose hovoreného slova.
Jeho najvýznamnejším objavom ale zostáva dosiahnutie bezdrôtového prenosu hovoreného slova pred svedkami, čím sa zapísal do histórie ako vynálezca rádia.
V roku 1905 boli už Murgašove úspechy také výrazné, že vo Philadelphii založili spoločnosť Universal Aether Telegraph Co, aby ich prakticky a obchodne zúžitkovali. S jej pomocou dal Murgaš postaviť skúšobnú vysielaciu a prijímaciu stanicu so šesťdesiat-metrovými anténovými stožiarmi.
Lietajúce auto skonštruované v Nitre
Štefan Klein z Nitry skonštruoval prototyp lietajúceho auta, ktoré skutočne funguje. Po prezentácii prototypu na konferencii vo Viedni svet zatajil dych. Objav ospevovali zahraniční odborníci aj médiá.
Ekologické igelitky
Svetu sme nedávno ukázali, že aj Slováci zmýšľajú ekologicky. Tím Slovákov vyvinul tzv. bioplast. Materiál, ktorý sa dokáže v prírode rozložiť. Takáto bioigelitka je dokonca dvakrát pevnejšia než bežná taška zo supermarketov a na kompostovisku o nej nezostane stopy už po šiestich týždňoch.
Nabíjací náramok
Objav slováka Pavla Bujnu je náramok, ktorý je zároveň zdrojom energie a USB kľúčom. Cez náramok si rýchlo dobijete mobil alebo prenesiete dáta.
Slovenská práčka do vrecka
S revolučným vynálezom prišiel slovak Adrián Mankovecký. Jeho vynález – vrecková práčka, ktorá berie energiu z cukru a parou rýchlo vyčistí akýkoľvek fľak, získala cenu na medzinárodnej súťaži Electrolux Design Lab 2011. Zatiaľ sa práčka ešte nepredáva, ale keď sa začne, celý svet bude mladému Slovákovi vďačný.
Patent na paplón s dierou z Prievidze
Ak počas spánku musíte mať nohu odkrytú, tak paplón s dierou je pre Vás to pravé. Hoci takmer každému napadlo, že by také niečo mohlo existovať, patentovať si vynález dala firma z Prievidze až v roku 2013.
Ropní magnáti by sa nezaobišli bez vynálezu rodáka z Banskej Štiavnice
Technológie, bez ktorých by ťažba v baniach nebola možná ani dnes, má na svedomí Slovák. Jozef Karol Hell prišiel s novým prvkom – stlačený vzduch. Tento prevratný vynález začali v 19. storočí používať v amerických baniach, kde technológiu využili na ťažbu ropy. Hellov nápad so stlačeným vzduchom používajú ropný magnáti dodnes, no vzduch nahradili plynom.
Priekopník fotografie sa narodil v Spišskej Belej
V dnešnej dobe vlastní fotoaparát alebo kameru každý Slovák, a teda si život bez nich už ani nevieme predstaviť. Jozef Maximilián Petzval je Slovák, ktorý je priekopníkom v oblasti fotografie a je považovaný za zakladateľa modernej optiky. Petzvalov vynález objektívov má mimoriadny svetový význam.
Objektív, ktorý skonštruoval umožnil 16-násobne vyššiu priepustnosť svetla. To v praxi znamenalo, že samotná expozícia fotografickej platne trvala menej ako minútu (predtým 5 až 30 minút, v závislosti od počasia, resp. svetelných podmienok, počas ktorých sa fotografovaný objekt nesmel pohnúť). Preto je slovák Petzval považovaný za zakladateľa modernej fotografie, jeho prínosom bol predovšetkým matematický výpočet korekcie optických sústav.
Svetové strojárstvo ovplyvnil rodák z Liptovského Mikuláša
Rodák z Liptovského Mikuláša v spolupráci s chirurgom Ferdinandom Sauerbruchom skonštruoval pohyblivú umelú ruku. Neskôr prišli na svet aj náhrady chodidiel, ktoré zhotovil na rovnakom princípe ako umelú ruku.
Stodola bol fyzik a matematik. Najväčšie úspechy dosiahol v odbore parných turbín a jeho výpočty a konštrukcie dali základ tomuto odvetviu strojárstva.
Zaujímavosťou je, že tento nadaný Slovák bol Einsteinovým profesorom.