Unikátny Rastlinný kostol – miesto nabité energiou
Príroda31. júla 2021
V tomto článku by som Vám rada predstavila miesto, ktoré mňa osobne veľmi zaujalo svojou tajomnosťou.
Rastlinný kostol Sv. Ladislava je pútnickým miestom s neopísateľnou atmosférou, ktorú dopĺňa zázračný prameň – vyvieračka sv. Ladislava.
Rastlinný kostol Sv. Ladislava
Toto turistami vyhľadávané miesto sa nachádza na Jasovskej planine, neďaleko obcí Debraď a Drienovec. Rastlinný kostol Sv. Ladislava leží v nadmorskej výške 420 m n.m. pri výdatnej Ladislavovej vyvieračke. Sakrálnu stavbu postavili na mieste zničeného chrámu v roku 1563.
Tomuto miestu pripisujeme niekoľko zjavení Panny Márie a zázrakov, a preto sa prameň spolu s kaplnkou stali pútnickým miestom. V strede kaplnky stojí majestátny dub, ktorý prečnieva cez postavené drevené trámy, ktoré pomaly obrastajú popínavé rastliny. V kaplnke je umiestnený oltár zhotovený z kameňa a kamenný ruženec a za ním stojí drevený kríž s korpusom Krista.
Zjavenia pri prameni Sv. Ladislava
V roku 1952 sa nad čistinkou Svätého Ladislava objavili znamenia. Dve ženy kráčali k prameňu, keď sa im uprostred obrovského mraku zjavila Panna Mária, držiac malého Ježiška v náručí.
O niečo neskôr, popisoval ďalšiu udalosť jeden očitý svedok takto: „Celý les sa kúpal v zlatisto-žltom svetle, slnko stratilo svoju oslepujúcu žiaru, a zjavilo sa v bielom svetle ako svätá hostia. V západnej časti lesa dominovala príšerná červeň. „Kolom-dokola na hranice dopadali ruže.“
Na základe takýchto udalostí sa začali na toto miesto konať púte, ktoré však boli v roku 1959 zakázané a kaplnka, postavená na ruinách niekdajšieho kostola, bola podpálená. Napriek tomu však ľudia naďalej prichádzali k prameňu s dvoma cieľmi: Velebiť Máriu a modliť sa za slobodu náboženského prejavu.
História rastlinného kostola
Prvá písomná zmienka o kostole je zo začiatku 16. storočia. V roku 1570 zničili kaplnku Turci. O kostol sa prestala starať cirkev a tak sa začal pomaly rozpadať. Jeho zrúcaniny bolo možné vidieť ešte začiatkom 20.storočia. Po 2.svetovej vojne bola na mieste pôvodného kostola postavená kaplnka, ktorú v 50-tych rokoch 20. storočia dala údajne vypáliť ŠTB.
Po roku 1989 začala cirkev opäť organizovať pri prameni púte a omše. V rokoch 2006 – 2007 bola na stredovekých základoch kaplnky postavená symbolická drevená konštrukcia v tvare niekdajšej stavby. Keďže sa kaplnka vyskytuje na území Slovenského krasu, na stavbu použili ekologické a prírodné materiály.
Povesť o Ladislavovej vyvieračke
K tomuto miestu sa viaže povesť o uhorskom kráľovi Ladislavovi I. Svätom, ktorý si počas návratu z ťažkého boja vymodlil na suchej pláni vytrysknutie prameňa, aby sa jeho vysmädnuté a na smrť unavené vojsko napojilo a zachránilo. Kráľ vtedy zabodol do zeme svoj meč, čím vytvoril znak kríža a začal sa modliť. Keď meč vytiahol, zo zeme na tom mieste vytryskla voda. Práve preto je tento vodný prameň dnes známy ako Ladislavova vyvieračka. Vedľa prameňa, ktorý je dodnes veľmi výdatný a ani v najväčších suchách nevysychá, postavili na začiatku 16. storočia kostol zasvätený práve sv. Ladislavovi.
Ako sa k rastlinnému kostolu dostanem
K vyvieračke a ku kaplnke sv. Ladislava sa možno dostať po značkovaných turistických chodníkoch z obcí Debraď, Drienovec alebo z Moldavy nad Bodnou, Drienovských kúpeľov a z Jasova.
V prípade, že budete mať záujem podeliť sa o Vaše zážitky z návštevy Rastlinného kostola, budem veľmi rada, ak mi zašlete e-mail na info@showmeslovakia.eu.