Top 11 slovenských vodopádov, ktoré musíš vidieť

Top 11 slovenských vodopádov, ktoré musíš vidieť

Nízke TatryShow me Slovakia21. júna 2020

V tomto článku Ti ponúknem niekoľko tipov na výlety za najkrajšími slovenskými vodopádmi. Vodopády na Slovensku sú zastúpené v hojnom počte, a teda je z čoho vyberať.

Lúčanský vodopád (vodopád Lúčky)

Lokalita: Liptov, obec Lúčky neďaleko Veľkého Choču

Výška: 13 metrov
Zaujímavosť: Travertínové podložie sfarbuje vodu do nápadnej bledomodrej farby a v letných mesiacoch je bazén pod vodopádom využívaný aj na rekreačné účely a kúpanie. V Lúčanskom vodopáde je možné sa kúpať na vlastnú zodpovednosť. Čistotou ide o veľmi čisté vody – teplice, no nakoľko ide o Národnú Prírodnú Pamiatku, rekreácia nie je priama funkcia.
Najvhodnejšia doba na návštevu: Vodopád vďaka teplým kúpeľným prameňom nikdy nezamŕza, a teda ho možno obdivovať celoročne.
Prístup: Nenáročná lokalita, vhodná na krátky cyklo-výlet aj z Fatraparku alebo na krátky výlet s deťmi autom. Parkovanie je doslova pred vodopádom a trafiť k nemu je veľmi jednoduché aj pre zahraničných turistov.

https://www.instagram.com/p/B05ZIy6HAVw/?utm_source=ig_web_copy_link
Vodopád Lúčky, Liptov.

Hájske vodopády

Lokalita: Hájske vodopády sa nachádzajú v Hájskej doline neďaleko cesty spájajúcej obce Háj a Hačava.
Výška: Vodopády sú vysoké 1 až 7 metrov a ich výdatnosť sa odvíja od množstva zrážok.
Zaujímavosť: Hájske vodopády patria k najkrajším prírodným výtvorom v Slovenskom krase.
Najvhodnejšia doba na návštevu: Celoročne. V zimnom období vodopády veľmi často zamŕzajú a vytvárajú ľadové steny a cencúle. Vznikajú tu tak diela vytvorené vodou a mrazom. Najlepšie je absolvovať prechádzku lesom popri potoku.
Prístup: Autom sem prídete cez Turňu nad Bodvou a pokračujete na obce Háj a Hačava. Ďalej pokračujte pešo po žltej značke, pri prvom vodopáde budete asi za 25 minút. Celá tiesňava má dĺžku 4 km a prekonáva prevýšenie až do 300 metrov. Miesto je ideálne aj pre rodinné výlety. Neďaleko Veľkého vodopádu sa nachádza turistický prístrešok s posedením a ohnisko.

https://www.instagram.com/p/B42czBkBKa5/?utm_source=ig_web_copy_link
Hájske vodopády, Slovenský kras.

Kľacký vodopád

Lokalita: Pohorie Malá Fatra, v Lúčanskej Malej Fatre, asi 4 km severozapadne od obce Vrícko pod vrchom Kľak.
Výška: 30 metrov
Zaujímavosť: Kľacký vodopád bol ako jeden z piatich na Slovensku v roku 1996 vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku. Vyskytujú sa tu vzácne druhy živočíchov, najmä vodných mäkkýšov.
Najvhodnejšia doba na návštevu: Tento vodopád je veľmi pekný i v suchších obdobiach, skutočnú mohutnosť však nadobúda až po väčších dažďoch.
Prístup: Kľacký vodopád je prístupný po značkovaných turistických chodníkoch. Najjednoduchší prístup k nemu je z obce Vrícko, dá sa sem však dostať i z Fačkovského sedla alebo z obce Fačkov.

https://www.instagram.com/p/CBlt9JqlX9M/?utm_source=ig_web_copy_link
Kľacký vodopád

Starohutský vodopád

Lokalita: Starohutský vodopád sa nachádza v osade Stará Huta v okolí mesta Nová Baňa
Výška: 5 metrov
Zaujímavosť: Starohutský vodopád je jeden z najkrajších a najmohutnejších vodopádov v sopečných pohoriach stredného Slovenska.
Od roku 1977 patrí medzi národné prírodné pamiatky Slovenska. Obklopený je obdivuhodnými skalnými útvarmi zo sopečnej horniny – andezitu.

Najvhodnejšia doba na návštevu: Pokiaľ chcete zažiť vodopád v plnej kráse, odporúčam vám prísť na jar, keď sa topí sneh. Svoje čaro má aj v letných mesiacoch, vtedy je pokojnejší a v zime, keď voda zamrzne.
Prístup: Starohutský vodopád sa nachádza v osade Stará Huta v okolí mesta Nová Baňa, z obce náučný chodník. Cesta je nenáročná, trvá len pár minút s miernym stúpaním.

https://www.instagram.com/p/B_9zcShgmim/?utm_source=ig_web_copy_link
Starohutský vodopád.

Vodopád Bystrého potoka

Lokalita: Katastrálne územie mesta Hriňová.Územie Slovenského stredohoria na území Poľany v hornej časti Bystrého potoka pod sedlom Priehybina.
Výška: 20 metrov
Zaujímavosť: Národná prírodná pamiatka “Vodopád Bystrého potoka” je chránený krajinný výtvor. Najvhodnejšia doba na návštevu: Fotogenickosť vodopádu najviac vynikne po jarnom topení snehu a väčších dažďoch, kedy disponuje vysokým prietokom vody a možno vidieť aj dúhové efekty zapríčinené hrou svetla a farieb v kamennom amfiteátri, do ktorého voda vodopádu Bystré dopadá.
Prístup: Súčasťou trasy k vodopádu Bystrô je náučný chodník s informačnými tabuľami o prírodných a kultúrnych zaujímavostiach mesta Hriňová a regiónu Podpoľanie.

https://www.instagram.com/p/B_uhafunssI/?utm_source=ig_web_copy_link
Vodopád Bystrého potoka.

Brankovský vodopád

Lokalita: Západný okraj Nízkych Tatier, v lesoch pod vrchom Veľký Brankov
Výška: 55 metrov
Zaujímavosť: Najvyšší vodopád v Nízkych Tatrách a druhý najvyšší na Slovensku padá z mohutných skalných zrázov známych ako Kurucké skaly.
Toto miesto má zaujímavú klímu, mocne tu cítiť prúdenie a miešanie chladného a teplého vzduchu.
Najvhodnejšia doba na návštevu: Obdobie po roztopení snehov alebo po väčších dažďoch. Osobité čaro má však i v zime, pri tuhších mrazoch,
kedy vytvorí prekrásny ľadový stĺp s množstvom priehľadných cencúľov.
Prístup: Brankovský vodopád je poľahky prístupný z ružomberskej osady Podsuchá, z ktorej k nemu vedie značený turistický chodník. Túra je nenáročná, trvá približne pol hodinu a zvládnu ju i menej zdatní turisti či rodiny s deťmi.

https://www.instagram.com/p/BxNRJMwAeq8/?utm_source=ig_web_copy_link
Brankovský vodopád, Nízke Tatry.

Vodopád Skok

Lokalita: Vodopád sa nachádza v Mlynickej doline v západnej časti Vysokých Tatier.
Výška: 25 metrov
Zaujímavosť: Je štvrtým najvyšším vodopádom v celých Tatrách. Vodopád vznikol vďaka skalnému prahu, nachádzajúcemu sa v nadmorskej výške takmer 1800 metrov, Hlavným vodným zdrojom pre vodopád je Pleso nad Skokom.
Najvhodnejšia doba na návštevu: Celoročne, trasa je populárna, dokonca aj v zimných mesiacoch, keďže na úsek vedúci k vodopádu sa nevzťahuje zimná uzávera.
Prístup: Túru k vodopádu Skok možno považovať za tatranskú turistickú klasiku. Vzhľadom na to, že sa vodopád nachádza v Mlynickej doline, uprostred tatranských štítov, prístup k nemu je v zásade obmedzený len na jednu turistickú trasu – zo Štrbského plesa, hoci miernou okľukou sa k nemu dá prísť i Furkotskoku dolinou, cez Bystrú lávku. Trasa zo Štrbského plesa je vhodná pre všetkých turistov-začiatočníkov, najmä pre rodiny s deťmi.

https://www.instagram.com/p/CBbaf3Th2Sl/?utm_source=ig_web_copy_link
Vodopád Skok, Tatry.

Vodopády studeného potoka

Lokalita: Úsek Studeného potoka od sútoku Veľkého Studeného potoka z Veľkej Studenej doliny a Malého Studeného potoka z Malej Studenej
doliny v tesnej blízkosti Rainerovej chaty, až po Bilíkovu chatu, kde sa vodopády končia.
Zaujímavosť: Najznámejšie vodopády zhora nadol: Obrovský vodopád, Malý a Veľký vodopád a Dlhý vodopád.
Najvhodnejšia doba na návštevu: Studený potok preteká obrovským terénnym zlomom a vytvára prekrásne kaskády a katarakty, ktoré sú obzvlášť krásne pri jarnom roztápaní snehu alebo po výdatných dažďoch, keď je hladina vody vyššia.
Prístup: Možností je viacero: zo strediska Hrebienok (zelená, 0h15″/0h15″), Bilíkova chata (zelená, 0h15″/0h15″), turistická ubytovňa Hrebienok (zelená, 0h15″/0h15″), Strarý Smokovec (zelená, 0h45″/1h00″), Tatranská Lesná (žltá, 1h15″/1h30″), Tatranská Lomnica (modrá, 1h30″/1h45″), Skalnaté pleso (červená, 2h00″/1h40″), Skalnatá chata (červená, 2h00″/1h40″), Rainerova chata (červená, 0h20″/0h20″), Zbojnícka chata (červená-modrá, 2h50″/2h15″), Zamkovského chata (červená, 0h50″/0h50″), Téryho chata (červená-zelená, 2h50″/2h30″), Slavkovský štít (červená-modrá, 4h50″/3h50″).

https://www.instagram.com/p/B0YhFojomjY/?utm_source=ig_web_copy_link
Vodopády studeného potoka, Vysoké Tatry.

Kmeťov vodopád

Lokalita: Kmeťov vodopád sa nachádza na západe Vysokých Tatier, ukrytý je v smrekovom lese na západnej strane spodných svahov Kriváňa,
v Kôprovej doline.
Výška: 80 metrov
Zaujímavosť: Kmeťov vodopád je so svojimi 80 metrami najvyšším vodopádom Slovenska a je pomenovaný po významnom slovenskom národovcovi a vedcovi Andrejovi Kmeťovi.
Najvhodnejšia doba na návštevu: Celoročne: Bezprostredný prístup ku Kmeťovmu vodopádu je vzhľadom k jeho mohutnosti a sile zakázaný, z vyhliadkovej plošiny na ľavej strane potoka však naň máte dostatočný a perfektný výhľad.
Prístup: Možností je viacero, odporúčame sa ku Kmeťovmu vodopádu dostať po turistickom chodníku vedúcom z Podbanského, či Troch studničiek cez Kôprovú dolinu. Na trase k nemu sa nenachádza žiadna horská chata. Z Podbanského to nie je ťažká ani náročná túra.

https://www.instagram.com/p/CAVkXBYF8Xg/?utm_source=ig_web_copy_link
Kmeťov vodopád, Vysoké Tatry.

Šútovský vodopád

Lokalita: Šútovský vodopád sa nachádza v Krivánskej Malej Fatre v Šútovskej doline. Výška: 38 metrov
Zaujímavosť: Vodopád je štvrtý najvyšší vodopád na Slovensku a najvyšší v Malej Fatre. Je vytváraný Mojžíšovými prameňmi, ktoré vytekajú zo skalnej steny na svahu vrchu Hromové v Krivánskej Fatre. Pramene dostali svoje meno podľa legendy o Mojžišovi: Mojžiš na púšti udrel palicou do skaly a zo skaly začala vytekať voda.
Najvhodnejšia doba na návštevu: V lete sa po túre k vodopádu môžete okúpať v Šútovskom lome, v prírodnom kúpalisku s priezračnou vodou tyrkysovej farby.
Prístup: Prístup k vodopádom je z obce Šútovo. Asi v tretine cesty sa môžete osviežiť na chate Vodopád. Asi po hodine a pol sa dostanete k Šútovskému vodopádu. Túru zvládnu aj menšie deti, avšak s kočíkom sa k vodopádom nedostanete.

https://www.instagram.com/p/CBcc8-OF2uP/?utm_source=ig_web_copy_link
Šútovský vodopád
https://www.instagram.com/p/CAiO0KCH1HM/?utm_source=ig_web_copy_link
Lom Šútovo

Dúhový vodopád

Lokalita: Dúhový vodopád sa nachádza v Slovenskom raji, konkrétne v jeho najkrajšej rokline – Kláštorská roklina. Výška: 8,5 metra
Zaujímavosť: Jeden zo 7 vodopádov v Kláštorskej doline.
Najvhodnejšia doba na návštevu: Vodopád sa vám predstaví v jeho plnej kráse na jar alebo po daždi, kedy je tu dostatočný prietok vody.
Prístup: K vodopádu sa môžete dostať z okolitých obcí Hrabušovice, Letanovce alebo Spišské Tomášovce. Popri vodopáde vedie veľký rebrík, ktorý je súčasťou zelenej turistickej značky.

https://www.instagram.com/p/BiulJT9gHgN/?utm_source=ig_web_copy_link
Dúhový vodopád, Slovenský raj.

V prípade, že budeš mať záujem podeliť sa o zážitky z návštevy jedného z vodopádov, budem veľmi rada, ak mi zašleš e-mail na info@showmeslovakia.eu.