Čierny Váh – Technický div Slovenska pod Tatrami

Čierny Váh – Technický div Slovenska pod Tatrami

PrírodaShow me Slovakia27. marca 2020

Vodná elektráreň Čierny Váh je naša najväčšia prečerpávacia elektráreň a zároveň najväčšia vodná elektráreň na Slovensku s inštalovaným výkonom 735,16 MW. Nie nadarmo je označovaná za technický div Slovenska.

Vodná nádrž Čierny Váh

Vodná nádrž Čierny Váh je najvyššie položenou vodnou elektrárňou na Slovenku a obľúbeným miestom turistov a návštevníkov Liptova.

Prečerpávacia vodná elektráreň Čierny Váh pozostáva z hornej a dolnej nádrže. Tieto sú vzájomne prepojené tromi podzemnými potrubiami. Prekonávajú takmer polkilometrový výškový rozdiel. Obe nádrže sú atraktívne pre turistov.

Vodná nádrž Čierny Váh. Zdroj: Slovenské elektrárne.

Lákadlo pre turistov

Čierny Váh sa nachádza v krásnom horskom prostredí a hlavným lákadlom pre návštevníkov je úchvatný výhľad z hornej nádrže na celý horný Liptov a panorámu Tatier. Horná nádrž sa nachádza na území Národného parku Nízke Tatry v nadmorskej výške 1160 metrov.

Vodná nádrž. Zdroj: Slovenské elektrárne.
Vodná elektráreň. Zdroj: Slovenské elektrárne.

Technický div Slovenska

Samotná elektráreň je situovaná pri dolnej nádrži. Má nezastupiteľnú úlohu v energetike pre reguláciu odchýlok v sieti. Ak je elektriny nedostatok, dokáže nabehnúť do turbínovej prevádzky, teda vyrábať elektrickú energiu, za rekordných 70 sekúnd.

Z vody v hornej nádrži dokáže elektráreň vyrobiť až 3800 MWh elektriny už za päť a pol hodiny. Obvykle v noci, keď je naopak elektrickej energie dostatok alebo prebytok, je voda prečerpávaná späť do hornej nádrže.

Zaujímavosti

  • Najväčší batériový systém na svete – 400 batérií Tesla Powerpack 2, rovnakých, aké Tesla používa vo svojich najnovších elektrických autách, dokáže uskladniť len 80 MWh energie. Elektráreň Čierny Váh toľko vyrobí už za sedem minút.
  • Na naplnenie nádrže by Dunaj, ktorý má v Bratislave priemerný prietok 2025 m3/s, potreboval asi 30 minút.
  • Niagarský vodopád s prietokom 110 000 m3/min by nádrž dokázala napájať viac ako polhodinu.
  • Prečerpávacia vodná elektráreň Čierny Váh dokáže „uložiť“ až takmer 4000 MWH energie, teda približne toľko, ako batérie v 160-tisícoch bežných elektromobilov alebo toľko, koľko za rok spotrebuje vyše 1300 domácností.
Technický div Slovenska. Zdroj: Slovenské elektrárne.

Ako sa sem dostanem?

K dielu vedie niekoľko ciest. Prístupná autom je však len spodná nádrž.

hornej nádrži vedú turistické chodníky a značkované cyklotrasy. Jedna z nich sa napríklad začína vo Východnej, pokračuje Čiernou dolinou po zvážniciach hore k nádrži. Dobrá fyzická kondícia je nevyhnutná. Dajte si však pozor na medvede, ktoré sú v okolitých horách početne zastúpené.

Vodná elektráreň Čierny Váh. Zdroj: Pixabay.

Turisti a cyklisti teda musia zdolať približne šesťkilometrové tiahle stúpanie. Ľudia však volia jednoduchší spôsob ako obdivovať technický unikát a panoramatický výhľad a odvezú sa na autách, alebo motorkách.

Prístupová cesta je však súkromná a platí na nej zákaz vjazdu pre motorové vozidlá, na čo upozorňuje dopravná značka. Každý, kto na cestu vojde bez povolenia, riskuje pokutu. Vstup je zakázaný pre bezpečnosť návštevníkov ale aj samotné vodné dielo.

Ak si vybavíte povolenie u Lesov SR (odštepný závod Liptovský Hrádok), môžete sa k hornej nádrži odviezť autom. Počas zimných mesiacov však môžete na auto zabudnúť, k dielu sa dostanete jedine pešo alebo na lyžiach.

PVE Čierny Váh, Slovensko.

Lesnícky cintorín čierny Váh

Asi 1 km od vodnej nádrže sa nachádza Lesnícky cintorín Čierny Váh, ktorý môžete navštíviť. Osada a cintorín bývalých lesných zamestnancov vznikla v prvej polovici 18. storočia na území Kráľovej Lehoty. Súčasťou cintorína je Kaplnka sv. Trojice a drevená zvonica.

V prípade, že budete mať záujem podeliť sa o Vaše zážitky z návštevy Čierneho Váhu, budem veľmi rada, ak mi zašlete e-mail na info@showmeslovakia.eu.