Demänovská dolina a jej najzaujímavejšie miesta

Demänovská dolina a jej najzaujímavejšie miesta

Demänovská dolinaShow me Slovakia26. júla 2019

Demänovská dolina je najnavštevovanejšia dolina Nízkych Tatier. Nachádza sa na Liptove, ktorý patrí k najznámejším a turisticky veľmi zaujímavým regiónom na Slovensku. Demänovská dolina leží južne od mesta Liptovský Mikuláš a je súčasťou Národného parku Nízke Tatry.

V Demänovskej doline môžte navštíviť najdlhší jaskynný systém na Slovensku, dlhý 21 km. Verejnosti sprístupnili dve jaskyne: Demänovská jaskyňa slobody, známa mohutnými sintrovými vodopádmi a stalagmitmi a Demänovská ľadová jaskyňa. Prvá zmienka o tejto jaskyni pochádza už z roku 1299 a patrí k najstarším jaskyniam v celej Európe.

Demänovská dolina, Zdroj: Pixabay

Demänovská jaskyňa slobody

Táto unikátna jaskyňa sa nachádza 13 km južne od Liptovského Mikuláša v Nízkych Tatrách, niekoľko kilometrov pod známym lyžiarskym strediskom Jasná. Predstavuje morfologicky najpestrejšiu časť Demänovského jaskynného systému. Má jedinečnú kvapľovú výzdobu, ktorá ju radí medzi najkrajšie jaskyne v Európe.

Návštevníci jaskyne majú k dispozícii dve prehliadkové trasy, dlhšia meria 2 150 m (trvanie prehliadky 100 minút), kratšia 1 150 m (trvanie prehliadky 60 minút). V Demänovskej jaskyni slobody sa nachádza množstvo rozšírených priestorov – siení a dómov s prekrásnou sintrovou výzdobou.

Demänovská jaskyňa slobody

Demänovská ľadová jaskyňa

Jaskyňa predstavuje severnú časť svetoznámych Demänovských jaskýň, výskytuje sa tu trvalá ľadová výplň. Jaskyňu vyhľadáva množstvo turistov a zároveň je jednou z prvých známych jaskýň na svete. Po Dobšinskej ľadovej jaskyni v Slovenskom raji je druhá najväčšia svojho druhu na Slovensku. Nachádza sa na pravej strane Demänovskej doliny na severnej strane Nízkych Tatier. Vchod do jaskyne je v brale Bašta.

Z jaskynných chodieb zaradili 850 m do prehliadkovej trasy (trvanie prehliadky 45 minút).

Demänovská ľadová jaskyňa

Jasná

Fanúšikovia lyžovania určite poznajú časť Jasná, najväčšie a najobľúbenejšie lyžiarske stredisko na Slovensku, ktoré Demänovská dolina ponúka. V lokalitách Záhradky, Otupné a Chopok – sever poskytuje množstvo lanoviek, lyžiarskych vlekov a terénov výborné podmienky na lyžovanie.

Jasná, Zdroj: Pixabay

Chopok a Ďumbier

Milovníci pešej turistiky ocenia rozsiahly komplex turistických chodníkov. Najvyššie nízkotatranské končiare Chopok (2024 m) a Ďumbier (2043 m) ponúkajú výhľady takmer na polovicu Slovenska. Pre pohodlnejších návštevníkov je k dispozícií sedačková či kabínková lanovka.

Chopok, Zdroj: Pixabay

Tarzania JASNÁ

TARZANIA JASNÁ sa nachádza v prekrásnej liptovskej prírode. Ako už z názvu vyplýva, postavená je na stromoch. Samozrejme pri prekonávaní prekážok je každý istený horolezeckou výstrojou.

Tarzania pozostáva z dvoch trás vybudovaných vo výške približne 4 až 7 m nad zemou, pozostávajúcich z 34 plošín a 95 prekážok . Modrá (kratšia a ľahšia) trasa meria 281 m. Červená (dlhšia) trasa meria 396 m.

Každý návštevník Tarzanie JASNÁ absolvuje inštruktáž a nácvik používania istiacej techniky.

Vrbické pleso

Demänovská dolina má i svoje pleso, ktorého návšteva je zárukou krásnych fotografií a momentov. Vrbické pleso je ľadovcové pleso a najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách. Leží vo výške 1 113 m n. m. v západnej časti Demänovskej doliny. Plocha plesa je 0,69 ha, hĺbka 8 m, dĺžka 115 m a šírka 62 m.

Vrbické pleso sa svojím vznikom sa podobá plesám vo Vysokých Tatrách. Okolie Vrbického plesa je dostupné turistickými chodníkmi. V roku 1975 jazero zaradili medzi prírodné pamiatky a platí preň najvyšší, piaty stupeň ochrany. Hlavným dôvodom ochrany je najznámejší a najvýznamnejší jav ľadovcového plesa v Nízkych Tatrách so stopami posledného zaľadnenia.

Východiskový bod: parkovisko hotela Grand – po pravej strane cesty po náučnom chodníku Demänovská dolina a po turisticky značenej žltej trase.

Ak sa sem vyberiete autom, zaparkovať ho môžete pri hotely Pošta. Z parkoviska je to k Vrbickému plesu asi len 200 metrov po žltej turistickej značke.

Horská bobová dráha

Návštevníci Liptova môžu tiež využiť najstrmšiu horskú letnú bobovú dráhu na Slovensku, ktorá je v prevádzke od apríla do októbra.

Dráhu nájdete pri Demänovskej doline, 5 km od Liptovského Mikuláša. 16 zákrut, 2 rampy cez ktoré trať prechádza a 6 terénnych skokov sľubujú skvelý zážitok z jazdy. Celková dĺžka bobovej dráhy je 1000 metrov s celkovým prevýšením 120 metrov. Jazda je bezpečná a zvládnu ju aj deti od 7 rokov.

Bobová dráha, Demänovská dolina

Kamenná chata pod Chopkom

Chata sa nachádza vo výške 1985 m n.m. pod vrcholom Chopku (2023,6 m n.m.). Nadmorskou výškou je tretia najvyššie položená chata na Slovensku.

Chata má jedinečnú polohu, nachádza sa v drsnom vysokohorskom prostredí, na hrebeni Nízkych Tatier. Výhľady sa nedajú opísať a počasie treba zažiť.

Obnovená chata je priestranná, zariadená jednoducho, z prírodných materiálov, energeticky úsporná, ekologicky nezaťažujúca. Je miestom, kde máte pol Slovenska ako na dlani a môžete sa najesť, vypiť bylinkový čaj, príjemne oddýchnuť,či načerpať nových síl.

Chopok, Zdroj: Pixabay

Drevený artikulárny kostol vo Svätom Kríži

V dedinke Svätý Kríž neďaleko Liptovského Mikuláša stojí Drevený artikulárny evanjelický kostol.

Kostol patrí k najväčším dreveným stavbám v Strednej Európe. Nepochybne je jedným z najvýznamnejších umeleckých prejavov slovenskej drevenej cirkevnej architektúry. Pôvodne ho postavili v Paludzi, no následne ho v roku 1974 presťahovali.

Kostol vo Svätom Kríži, Zdroj: Pixabay