Orava – severný región Slovenska má čo ponúknuť

Orava – severný región Slovenska má čo ponúknuť

Hrady a zámkyShow me Slovakia29. júla 2019

Orava

Orava sa rozprestiera v severozápadnej časti Slovenska. Je naším najsevernejším a najchladnejším regiónom s malebnou prírodou, čerstvým vzduchom, úžasnými prírodnými krásami, ale aj mnohými historickými vzácnosťami a pamiatkami.

Orava sa administratívne člení na 3 okresy: Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín. Región patrí k jedným z najpríťažlivejších slovenských turistických oblastí.

Na Orave leží najsevernejší bod našej krajiny: Babia hora (obec Oravská Polhora) na štátnej hranici s Poľskom. Malá Fatra, Chočské vrchy a Roháče sú rajom pre turistiku. Umelé vodné plochy reprezentuje Oravská priehrada a nádrž Tvrdošín. Z prírodných jazier sú to Roháčske plesá.

Slovensko, Zdroj: Pixabay

Oravská priehrada

Je jednou z najväčších a najznámejších vodných nádrží na Slovensku. Oravská priehrada v lete ponúka množstvo vodných športov a atrakcií (jachting, windsurfing, člnkovanie, vodné bicykle, jazda na motorovom člne), no rovnako je vhodná aj na kúpanie počas horúcich letných dní.

Plavby po Oravskej priehrade

Počas návštevy Oravskej priehrady by ste určite nemali vynechať plavbu na výletnej lodi, ktorá ponúka prekrásne výhľady na Západné Tatry a Babiu horu. V strede priehrady sa nachádza ostrovček s Múzeom ľudovej plastiky, v ktorom si môžete pozrieť prehliadku diel maliarov, kamenárov a rezbárov z minulých čias.

Plavba po Oravskej priehrade trvá približne 90 minút a pobyt na Slanickom ostrove asi 30 minút. Na lodi je možné si vopred objednať ľudovú hudbu či chutné jedlo.

Slanický ostrov umenia na Oravskej priehrade

Slanický ostrov umenia je stála expozícia tradičného ľudového umenia, ktorá sa nachádza uprostred Oravskej priehrady. Ostrov patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky Oravy.

Dominantou ostrova je Kostol Povýšenia sv. Kríža a hrobka. Ako návštevník kostola si môžete pozrieť expozíciu Tradičná ľudová plastika a maľba. V bývalej hrobke sa nachádza expozícia histórie zatopených dedín a priebeh budovania Oravskej priehrady.

Ostrov je prístupný prostredníctvom vyhliadkových lodí. Výletná loď na Oravskej priehrade premáva od mája do októbra.

Oravský hrad

Oravský hrad je atraktívnou expozíciou Oravského múzea a teší sa zo všetkých historických pamiatok Oravy najväčšej návštevnosti, ročne ho navštívi takmer 200 000 turistov. Vypína sa na strmom bradle vo výške 112 m nad riekou Orava.

Zámok sa skladá z niekoľkých budov kopírujúci tvar hradnej skaly. Oravský hrad získal svoju dnešnú podobu v roku 1611.

Oravský hrad, Zdroj: Pixabay

Dnes Oravský hrad predstavuje pozoruhodnú zlúčeninu nižších a stredných budov, horného hradu s palácom, opevnením a vežami. Návštevníkov dokáže zaujať svojimi tromi vstupnými bránami spojenými tunelom, pod ktorým je hladomorňa.

Oravský hrad je majestátnou dominantou celého Oravského regiónu a zároveň patrí medzi národné kultúrne pamiatky.

Je považovaný za jeden z najkrajších hradov na Slovensku a nachádza sa v obci Oravský Podzámok. Verejnosti je sprístupnený od mája do septembra.

Oravský hrad, Zdroj: Pixabay

Oravské múzeum

V samotnom zámku sa nachádza Oravské múzeum, ktoré bolo založené s radom expozícií.

Prehliadka hradu Vás prenesie stovky rokov dozadu. Hradné budovy, zariadené izby, veľké nádvoria, mučiarne a zbierky zbraní sú len súčasťou jednej zaujímavej historickej expozície.

Návšteva Oravského hradu vrcholí v najvyššej a najstaršej častí – citadele. Nachádza sa tu archeologická expozícia dokumentujúca minulosť najstaršieho osídlenia Oravy.

Nočné návštevy a natáčanie filmov

Nočné návštevy hradu počas hlavnej turistickej sezóny sú obohatené o divadelné predstavenia a desivé udalosti, ktoré sú stále viac populárne. Zaujímavosťou je, že na Oravskom hrade natáčali prvú čiernobielu verziu filmu Dracula z roku 1922. Taktiež tu točili aj filmy ako Kráľ drozdia brada, Princezná a žobrák, Kráľ sokolov.

Múzeum oravskej dediny Zuberec

V Brestovej, niekoľko kilometrov od Zuberca, môžeme nájsť unikátne múzeum oravskej dediny. Návštevník tu môže vidieť všetky druhy stavieb – roľníckych domov, izieb, poľnohospodárskych usadlosti, salaše, senníky a pod., sakrálne stavby (drevený kostol, cintorín a zvonica) a stavby remeselného charakteru, ako napríklad valašský mlyn a píla, pec atď.

Múzeum rozdelili do piatich sekcií týkajúcich sa jednotlivých regiónov. Trhovisko Dolnej Oravy je príkladom bohatšej strany s pomerne veľkými, okázalými domami. Mlyn v blízkosti potoka zahŕňa vodný mlyn, pílu a valcha mlyn, ktoré sú poháňané spoločným mechanizmom.

Priechody v Zamagurskom regióne, s domami a statkami bohatých a stredne bohatých poľnohospodárov, predstavujú typickú štruktúru obce Oravy.

Múzeum oravskej dediny Zuberec, Zdroj: Pixabay

Goralská časť

Goralská časť je reprezentantom najchudobnejšej časti Oravy ležiacej na juhovýchodných svahoch Oravských Beskýd. Dominantou celého priestoru je cintorín s gotickým dreveným kostolom z 15. storočia, ktorý stoji na vyvýšenom mieste

Múzeum pravidelne usporadúva výstavy etnologické a medzinárodné, napríklad Podroháčsky folkový festival sa koná v miestnom amfiteátri v auguste.

Roháče

Roháče sú jednou z najkrajších častí Západných Tatier. Roháčsku dolinu lemujú nádherné končiare, ktorým kraľuje exponovaný Banikov, Ostrý Roháč a Plačlivo.

Orava a Roháče poskytujú návštevníkom ideálne podmienky na vysokohorskú turistiku, v tejto oblasti môžete podniknúť prechádzky dolinami ale aj náročné hrebeňové túry, lyžovačku, psie záprahy alebo iné druhy športov.

Roháče sú súčasťou chráneného Tatranského národného parku. Chodník vedúci okolo Roháčskych plies a k Roháčskemu vodopádu je obľúbenou trasou.

Roháče

Zuberec – Roháčsky vodopád

Roháčsky vodopád je najväčší vodopád v oblasti Roháčov v Západných Tatrách a dosahuje výšku viac ako 20 metrov. Na trase náučného chodníka smerujúceho k Roháčskym plesám sa na tomto mieste určite oplatí zastaviť. Terén v tejto oblasti nie je náročný a je prístupný pre turistov celoročne.

Roháče, Orava, Zdroj: Pixabay

Drevený kostol v Leštinách

Orava svojím návštevníkom ponúka i pamiatky zapísané do zoznamu UNESCO. Drevený artikulárny evanjelický kostol v Leštinách sa do dnešných dní zachoval v neporušenom stave a v prírodnom prostredí. Kostol postavili v rokoch 1688–1689.

Vzácna historickú pamiatku v roku 2008 zapísali do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Mesto Tvrdošín, okresné mesto Hornej Oravy, je nositeľom ceny Europa Nostra z roku 1993 za záchranu dreveného kostolíka z druhej polovice 15. storočia.

Drevený kostol v Leštinách, Zdroj: Pixabay

Oravská galéria v Dolnom Kubíne

Okresné mesto Dolný Kubín je centrom Dolnej Oravy, mesto sa preslávilo predovšetkým svojou bohatou históriou, množstvom pamiatok a aquaparkom.

Oravskú galériu založili v roku 1965. Sídli v Župnom dome zo 17.storočia, ktorý v minulosti slúžil ako sídlo Oravskej župy. V jej zbierkovom fonde je vyše 7 000 umeleckých diel. Osobitnú expozíciu tu má maliarka Oravy Mária Medvecká.

Oravská lesná železnica

Zrekonštruovaná úzkorozchodná železničná trať v dĺžke 3,5 km vedie medzi stanicami Tanečník, ktorá sa nachádza neďaleko obce Oravská Lesná a sedlom Beskýd.

Na stanici Tanečník sa nachádza aj múzeum dokumentujúce život lesnej železnice a jej histórie. Toto je pozostatkom oravského úseku bývalej Kysucko – oravskej lesnej železnice, ktorou v rokoch 1918–1971 zvážali drevo.

Železnicu zrekonštruovali podľa projektu Oravského múzea a spustená do prevádzky r. 2008

Trať je dlhá 3 km a vedie na Sedlo Beskýd, kde sa nachádza goralská drevenica. Nad ňou je vyhliadková veža s nádherným výhľadom na panorámu oravskej prírody.

Zaujímavosťou je, že vlak premáva aj v zime, kedy vozeň vykurujú pieckou na drevo a cestujúcim sa naskytá nádherný pohľad na Oravu a jej zamrznutú prírodu.

Oravská lesná železnica