Kúpele

Slovensko je krajina požehnaná podzemným bohatstvom, ktoré ma liečivú silu a blahodarné účinky na ľudský organizmus a vyviera na povrch z minerálnych prameňov. Vďaka sile liečiť choroby a oživiť zdravie, boli kúpele a pramene považované za zázračný a pozoruhodný jav od nepamäti.

Terapeutické kúpele na Slovensku patria medzi najstaršie a najkvalitnejšie v strednej Európe. Pravdepodobne najznámejším kúpeľným strediskom na našom území sú Piešťany, ktoré sa preslávili nielen svojimi jedinečnými termálnymi minerálnymi vodami, ale aj pre svoje terapeutické sírové bahno.

Zaujímavosťou je, že ak by sa všetka voda z minerálnych prameňov na Slovensku naplnila so fliaš, dokázali by sme zásobovať celú Európu. Jedná sa o slovenský podzemný poklad, ktorý ma obrovské využitie v niektorých liečebných kúpeľoch.

Kúpele Piešťany

Svetovo preslávené kúpeľné mesto Piešťany sa nachádza na úpätí hôr Považský Inovec. Bahno a termálna minerálna voda v Piešťanoch majú významné liečebné účinky na poruchy pohybového aparátu a sú jedinečné nielen v Európe, ale na celom svete. Jedná sa o najväčšie a najúspešnejšie slovenské kúpele so špecializáciou na liečbu chorôb pohybového aparátu.

Horúce minerálne pramene (67 ° -69 ° C) s obsahom 1500 mg minerálnych látok na liter a sírové liečivé bahno stimulovali rozvoj kúpeľníctva a budovanie liečebných zariadení. Unikátne bahno z Piešťan má výnimočný terapeutický účinok na reumatické ochorenia a niektoré neurologické poruchy a je aplikované vo forme tzv. hlinených obalov.

V severnej časti ostrova sa nachádza kúpelne spoločenské centrum, ktoré zaisťuje kultúrne a umelecké programy rôznych žánrov, divadelné festivaly a výlety do miestnych architektonických a historických pamiatok. Kúpeľná starostlivosť je zameraná na liečenie rôznych zdravotných problémov.

Kúpele Piešťany

Kúpele Trenčianske Teplice

Práve lokalita uprostred prírody a horúce minerálne pramene, sú atribúty, ktoré vďaka ktorým tieto kúpele dostali označenie perla Karpát.

Legenda hovorí, že pastier objavil prameň, keď hľadal stratenú ovcu. Tento príbeh inšpiroval autorov erbu mesta, ktorý zobrazuje práve ovcu.

Sú známe vďaka piatim teplým liečivých prameňom sírovej vody (okolo 36 až 40 ° C). Liečia sa tu poruchy pohybového aparátu a neurózy. Architektúra kúpeľov Hammam v kúpeľnom dome Sina je zariadená v orientálnom štýle tureckých kúpeľov z konca 19. storočia, zaujímavá je predovšetkým jej bohato zdobená pasáž. Hammam z Trenčianskych Teplíc je kópiou pôvodného projektu letného pobytu v maurskom štýle, ktorý architekt pripravil pre egyptského guvernéra.

Hudobné leto, ktoré sa pravidelne koná v Trenčianskych Tepliciach je najstarší medzinárodný festival komornej hudby v strednej Európe. Avšak, azda najpopulárnejšou udalosťou je v súčasnosti filmový festival s názvom Art Film. Koná sa od roku 1993 každoročne v druhej polovici júna. Najlepší film vyhrá Zlatý kľúč a počas záverečného ceremoniálu jeden z nominovaných hercov odtlačí svoje dlane na Moste Slávy. Filmové hviezdy ako Franco Nero, Gina Lollobrigida, Geraldine Chaplin, Annie Girardot, Sophia Loren, Ornella Mutti, Jean-Paul Belmondo a iní tu už zanechali svoje odtlačky dlane.

Kúpele Trenčianske Teplice

Bardejovské kúpele

Majú dlhú históriu, od prvého záznamu kúpeľov siahajúcu do roku 1247 do doby vlády uhorského kráľa Bélu IV. V 15. storočí sa kúpele v Bardejove začali používať k pravidelnej liečbe. Služby tejto oázy zdravia a relaxu boli používané známymi historickými osobnosťami, vrátane Marie Louisy, manželky francúzskeho cisára Napoleona I., ruského cára Alexandra I., cisárovnej Alžbety (tiež známy ako Sissi), manželky Františka Jozef I., a ďalšími významnými európskymi šľachticmi.

Vďaka svojej polohe, minerálnym vodám a prírodnej scenérii v malebnom údolí obklopenom lesmi, majú všetky podmienky, ktoré poskytujú vhodnú liečbu ochorení dýchacieho ústrojenstva, zažívacieho traktu a porúch vyplývajúcich z fyzického i duševného vyčerpania. Zloženie minerálnych vôd zabezpečuje, že kúpele majú svoje miesto medzi najvýznamnejšími v Európe.

Bardejovské kúpele

Kúpele Rajecké Teplice

Rajecké Teplice sa nachádzajú uprostred malebného prírodného prostredia Malej Fatry a Strážovských vrchov.

Kúpele ponúkajú liečivú termálnu vodu s teplotou 38 ° C, obsahuje ióny vápnika a horčíka, zvlášť dobré na liečbu problémov pohybového aparátu, neurologických ochorení a chorôb z povolania. Kúpanie v termálnej vode pomáha celému telu vypnúť a relaxovať.

Milovníci aktívneho odpočinku ocenia početné turistické a cyklistické chodníky s krásnym výhľadom do okolia, rovnako ako blízkosť zimných lyžiarskych stredísk. V lete si môžete vychutnať kúpanie pod holým nebom, bazén s termálnou vodou a príjemná atmosféru kúpeľného parku a kúpeľného mesta.

Kúpele Rajecké Teplice

Kúpele Dudince

Turisti radi navštevujú Dudince ležiace na úpätí Krupinskej kotliny. Dobrá poloha a teplá stabilná klíma prispievajú k benefitom oblasti, ktorá ponúka relaxáciu, rehabilitáciu a terapiu.

Účinky miestnej termálnej vody boli známe už v dobe rímskej, kedy tu boli vyrezané Rímske kúpele do travertínu. Teplota termálnej vody v Dudinciach je 28,5 stupňov Celzia a obsahuje 6 dôležitých minerálnych prvkov pre ľudské telo. V kúpeľoch sa dnes liečia choroby pohybového aparátu, srdcovo-cievne a reumatické ochorenia vrátane hypertenzie.

Kúpele Dudince

Kúpele Bojnice

Bojnice sú svetovo preslávené v regióne Horná Nitra. História mesta je spojená s miestnymi sírnatými horúcimi prameňmi.

V kúpeľoch je tiež jeden z najstarších a najkrajších kúpeľných parkov na Slovensku. Horúce pramene sa používajú pri liečbe nervových porúch a porúch pohybového aparátu.

V roku 1959 Bojnice získali štatút kúpeľného mesta. Deväť minerálnych horúcich prameňov s teplotou 28-52 ° C je využívaných a k dispozícií je sedem hypertermných a izotermických bazénov.

Kúpele Turčianske Teplice

V strede Turca sa nachádzajú Turčianske Teplice. Legenda hovorí, že kráľ Žigmund Luxemburský sa kúpal v miestnych prameňov v roku 1423.

V kúpeľoch sa darí liečiť ochorenia pohybového aparátu, urologické a gynekologické ochorenia vrátane kožných ochorení. Miestna liečivá voda vychádza zo siedmich prameňov výnosom až 30 l / s pri teplote medzi 38 a 47,5 stupňov Celzia.

Jeho park a chránená oblasť je dlhá 2 km a tiahne sa až k Dolnej Štubni.

Kúpele Vyšné Ružbachy

Vyšné Ružbachy sa nachádzajú na východnom Slovensku. Liečivé účinky zemitých karbonátových minerálnych prameňov boli dobre známe už v stredoveku. Liečebné a preventívne účinky kúpeľov sú založené na miestnych prírodných vodách s nízkou mineralizáciou a teplotami do 26 ° C.

Vyšné Ružbachy ponúkajú liečebné bazény s minerálnymi vodami, rúrkové kúpele, saunu, telocvičňu a masážne miestnosti. Jednou z hlavných atrakcií Vyšné Ružbachy je miestny travertínový lom.

Kúpele Výšné Ružbachy

Kúpele Brusno

Minerálna voda bola objavená v roku 1829 a úspešne sa používa na liečbu ochorení tráviaceho ústrojenstva a metabolické poruchy.

Pitie liečivej vody je základný postup používaný v kúpeľoch. Je doplnená hydroterapiou, elektrickou terapiou, rehabilitáciou a masážami. Avšak, čistý horský vzduch, tiche prírodné prostredie a nádherný výhľad na Nízke Tatry sú tiež dôležitou súčasťou celkových kladných liečivých výsledkov.

Kúpele Brusno

Kúpele Sliač

Tieto kúpele sa nachádzajú medzi mestami Banská Bystrica a Zvolen. Terapeutické aktivity tu začali prevádzkovať v roku 1657.

Povesť týchto kúpeľov taktiež zvýšili návštevy niektorých významných osobností z verejných alebo umeleckých sfér, ako napríklad maďarsky revolucionár Lajoš Kossuth, Božena Němcová, bývalý československy prezident T.G. Masaryk, slávny ruský politik N. Chruščov a mnoho ďalších.

Od roku 1960, boli jediné na Slovensku, ktoré liečili kardiovaskulárne ochorenia. Vody v Sliačskych Kúpeloch sú jedinečné kvôli ich vysokému obsahu CO2 (viac ako 98%) a izotermickej teplote 33,2 ° C. Môžu byť taktiež použité na liečenie porúch pohybového aparátu, ako aj gynekologických a onkologických ochorení.

Sliačske kúpele sú tiež jediné na Slovensku, ktorá využíva zemný plyn. Plyn je získavaný priamo z kúpeľného prameňa. Všetky ostatné kúpele na Slovensku využívajú chemicky vyrobený plyn.

Kúpele Lúčky

Kúpele Lúčky, ležia na hranici regiónov Liptov a Orava a sú jednými z najstarších na Slovensku. Sú populárne kvôli komplexnej liečbe gynekologických ochorení, ako jediné kúpele na našom území zamerané na liečenie ženských chorôb.

Miestny obyvatelia poznajú minerálne pramene od roku 1761. Rozhodujúcim prvkom je zemitá uhličitá minerálna voda kúpeľného prameňa s teplotou vody 32 ° C, ktorá obsahuje prírodný oxid uhličitý.

Vane, rašelinové zábaly, parné kúpele a ďalšie postupy vzťahujúce sa na miestne liečivé vody sú často používané spolu s masážami, fyzickým alebo rehabilitačným cvičením.

Kúpele Sklené Teplice

Kúpele Sklené Teplice sa nachádzajú 12 km od Banskej Štiavnice. Raritou Sklených Teplíc sú termálne pramene minerálnych vôd, s teplotami 38-52.3 ° C, ktoré majú nielen výrazné liečivé účinky, ale tiež vyžarujú ducha starého slávnej histórie kúpeľov.

Termálna voda obsahuje veľké množstvo horčíka a vápnika a je predurčená na liečbu pohybového ústrojenstva, nervových porúch a stavov po úrazoch.

Unikátny produkt prírody je tzv Parenica – termálny kúpeľ, ktorý umožňuje návštevníkom kúpať sa v jaskyni v 42 ° C teplom liečivom prameni. Voda v Sklených Tepliciach je hypotonická, s hydratačnými účinkami.

Kúpele Smrdáky

Kúpele Smrdáky ležia vedľa mesta Senica a sú známe pre svoje sírové liečivé pramene. Vzhľadom na zloženie miestnej liečivej vody a vynikajúce výsledky liečby, sa kúpele sústredili na liečbu kožných ochorení už v 20. storočí.

Zloženie liečivej vody Smrdáky je naozaj jedinečné. Jeden liter miestnej vody obsahuje viac ako 3,100 mg minerálnych prvkov. Obsah sírovodíka je zvlášť vysoký (viac ako 600 mg / l), čo činí vodu zo Smrdák jednou z najsírnatejších vod v Európe. Sírnaté bahno je tiež vysoko kuratívne.

Kúpele Číž

Neďaleko od hranice s Maďarskom leží Číž, ktorý je snáď najznámejšou oblasťou na južnom Gemery.

V minulosti to bola malá poľnohospodárska obec, ale objav minerálnych prameňov zmenil jej charakter. V roku 1889 tu boli otvorene kúpele celoštátneho významu, určene pre pacientov postihnutých ochoreniami nervov, kože a ďalších chronických zápalových ochorení.

Kúpele Kováčová

Severozápadne od mesta Zvolen nájdeme kúpele Kováčová, ktoré sa špecializujú na liečbu chorôb pohybového aparátu a nervového systému. Základom liečby je mineralizovaná voda so zvýšeným obsahom fluóru, pri teplote 48,5 ° C.

V obci Kováčová nájdete tiež známe Národne rehabilitačné centrum. Nádherné romantické prostredie kúpeľov Vás bude inšpirovať k prechádzkam a výletom v krásnej krajine, ktorá očarí nejedného návštevníka.

Kúpele Lučivná

Lučivná klimatické kúpele sa nachádzajú v oblasti pod Tatrami. Zariadenie sa špecializuje na poskytovanie kúpeľnej liečby deťom, ktoré trpia netuberkulóznymi ochoreniami dýchacích ciest.

V roku 1875, kúpeľný areál klasifikovali ako liečebné zariadenie a v roku 1937 ho rozšírili o moderné liečebné centrum, ktoré zahŕňa niekoľko samostatných budov a zariadenie pre liečbu detí.

Kúpele Nimnica

Najmladšie slovenské kúpele Nimnica ležia medzi mestami Považská Bystrica a Púchov. Pri stavbe vodnej nádrže v roku 1952, bol objavený prameň Nimnica, čo bolo podnetom pre vznik a rozvoj miestnych kúpeľoch. Po hydrogeologickom skúmaní a overovaní liečebných účinkov vody sa začala miestna slaná voda naplno využívať.

V Nimnici sa liečia choroby tráviaceho systému, obehového systému a ochorenia dýchacích ciest a pohybového aparátu. Minerálna voda obsahuje stopové prvky, ako je draslík, horčík, chlór, jód, sodík, železo, vápnik a voľný oxid uhličitý a je tiež používaná na liečbu onkologických a gynekologických ochorení. Terapia sa opiera o pitie tejto vody, inhaláciu a kúpeľ s oxidom uhličitým.

Kúpele Štós

Klimatické kúpele Štós sa nachádzajú v časti juhovýchodného Slovenska. Podľa švajčiarskej klasifikácie, majú kúpele liečivu klímu hodnotenú ako úroveň 1, ktorá obsahuje typické črty horskej krajiny.

Zameriavajú sa na liečbu chorôb dýchacieho ústrojenstva. Je to nielen vďaka svojej vhodnej nadmorskej výške, 650 metrov nad morom a vysokému počtu slnečných dní, ale tiež vďaka lesoparku (označovanému ako slovenska národná kultúrna pamiatka) s viac ako 200 druhov drevín a kvetín, doplnenými potokmi s kaskádami a fontánou. Vplyv klimatickej terapie kúpeľov sa násobí speleoterapiou – unikátnou liečebnou metódou, ktorá sa vykonáva v neďalekej Jasovskej jaskyni.

Kúpele nadobudli bohaté skúsenosti v rámci tejto terapeutickej metódy a dosiahli veľmi pozitívne výsledky. V bývalom Československu boli kúpele Štós prvé, ktoré začali využívať klasickú fínsku saunu a používať ju pre terapeutické ciele. Sauna stále slúži svojmu účelu.

Kúpele ponúkajú širokú škálu liečebných procedúr zameraných na liečbu dýchacích a pohybových sústav, civilizačné choroby, atď.

Kúpele Vysoké Tatry – Nový Smokovec

Unikátna vysokohorská klíma Vysokých Tatier a jej priaznivý vplyv na ľudský organizmus bol jedným z hlavných dôvodov, prečo založili klimatické kúpele v tomto pohorí, a to v osade Nový Smokovec.

Nový Smokovec, novo zriadená osada na západ od Starého Smokovca, bola určená ako kúpele už od samého počiatku svojej existencie a zachovala si túto funkciu až do dnes. Zariadenie otvorili ako reakciu na nové trendy v kúpeľníctve v 19. storočí, očas ktorého bola podporovaná klimatická terapia spolu s horúcou vodou alebo liečivým bahnom.

Klimatické terapie a aktívny vonkajší pohyb pacientov je hlavný spôsob liečby aplikovanej na ochorenia dýchacích ciest, metabolických porúch, ako aj na duševne choroby.

Kúpele Tatranská Polianka

Tatranská Polianka sa nachádza 1005 metrov nad morom, v lesnom pásme v mierne chladnej oblasti. Kvôli suchému vzduchu, priaznivým pomerom slnečného svetla, nižším tlakom vzduchu, nižšiemu tlaku kyslíka a miernym denných teplotám, bez veľkých zmien, je klíma v Tatrách ideálna pre pacientov s pľúcnymi chorobami.