Zaujímavé erby Slovenských obcí a miest
História Slovenska1. novembra 2017
Erby
Erby sú v podstate akési symboly a znamenia vďaka ktorým sa mestá a obce dokázali odlíšiť. Vznikali v období stredoveku a najväčší impulz im dali údajne križiacke výpravy.
Slovenské obce a mestá majú pestré a rozmanité erby. Na území Slovenskej republiky sa nachádza 2933 obcí a 140 miest. Niektoré z nich si teraz priblížime.
Beckov
Pýtate sa, čo má Beckov spoločné so slonmi? Odpoveď je: nič. Mesto používalo do 16. storočia erb s býkom. Kovorytec sa však pomýlil a na novom pečatidle vyryl býkovi kravskú hlavu. Svoju chybu sa síce snažil napraviť, ale nakoniec z toho vzniklo zviera s chobotom podobné slonovi.
Žbince
Žbince sú obec, ktorej symbolom sú slony. Slony na Slovensku žijú najmä v zoologických záhradách a považujeme ich za exotické zvieratá. Avšak ako vidíme veľmi ľahko sa dostali aj na symboly našich obcí.
Bijacovce
Srdce prepichnuté mečom je symbolom Matky Božej, ktorá je spolupatrónkou Bijacoviec. Obec v okrese Levoča má okrem zaujímavého erbu aj kultúrnu pamiatku – neskorobarokový kaštieľ, ktorý sa oplatí navštíviť.
Hostovice
Hostovice v severovýchodnej časti Slovenska. Na dedinskom erbe je vyobrazený stôl s fľaškou a čašou, akoby tu nebola o dedinské zábavy núdza. Pravda je však taká, že čerpá ešte z obecnej pečate. Kedysi tadiaľto prechádzala významná obchodná cesta a veľa ľudí sa tu rado občerstvilo.
Fiľakovo
Erb Fiľakova pôsobí akoby šlo o dedinku neďaleko Malibu. Niežeby im po uliciach aj skutočne rástli palmy, avšak jej vyobrazenie súvisí s faktom, že na mesto mali v minulosti vplyv práve Bebekovci, ktorí mali vo svojom osobnom erbe práve tento strom.
Plešivec
História erbu Plešivca siaha do čias, kedy aj v týchto oblastiach panovali už Bebekovci. Dvojkríž je charakteristický pre ich rod (podobne ako palma) a meč zasa symbolizuje bývalé zameranie miestnych na zbrojárstvo a kováčstvo. Taktiež môže ísť aj o meč svätého Juraja, patróna Plešivca.
Teplička nad Váhom
Táto dedinka neďaleko Žiliny sa môže pochváliť erbom s nahou pannou kúpajúcou sa v sude.
Polmesiac
Polmesiac je súčasťou mnohých slovenských erbov. Naše kraje zažili i temné obdobia, kedy sa do strednej Európy dostali vojská Osmanskej ríše. V súčasnosti je pre mnohých polmesiac s hviezdou symbolom islamu. Samozrejme, nie všetky odkazujú len na bývalú prítomnosť Turkov, ale majú aj iné významy.
Leleš
Leleš je obec ležiaca vo Východoslovenskej nížine. Jej erb by sme mohli rozhodne zaradiť do skupiny tých najčudnejších, aké môžeme na Slovensku nájsť. Človek akoby sa pozeral na nepodarený slovenský štátny znak.
Erb s nemeckou orlicou
Dedina s 3 000 obyvateľmi neďaleko Šale má na slovenské pomery rozhodne nezvyčajnú symboliku, ktorá je veľmi podobná nemeckej orlici.
Jednorožec na erbe slovenskej obce
Jednorožec na erbe slovenskej obce nachádzajúcej sa v okrese Bytča sa hrdí nezvyčajným zvieraťom, jednorožcom. Podľa odhadov má mať súvis s nejakým šľachtickým rodom z minulosti alebo na druhej strane má reprezentovať čistotu a nepoškvrnenosť. Nejde ale o žiadnu jedinečnosť, aj iné slovenské obce majú vo svojich znakoch jednorožca.
Nahý zlatovlasý muž na erbe
Erb mesta Piešťany tvorí modrý štít so striebornou postavou nahého zlatovlasého muža, lámajúceho obojručne zlatú barlu o ľavé koleno. Predstavuje symbol uzdravenie vďaka vode z kúpeľov Piešťany.
Krakovany
Heraldicky správny erb obce Krakovany má pozostávať z kompozície atribútov sv. Mikuláša a sv. Gála, doplnené o vrchy, naznačujúce etymológiu názvu obce Krakovany.
Symbol troch mešcov je vhodné umiestniť do tzv. hlavy štítu, medveď má vyrastať spoza heraldického trojvršia.
Erby sú nepochybne podstatnou súčasťou identity slovenských obcí. Ak si chceš preveriť svoje znalosti z oblasti heraldiky a ešte lepšie spoznať Slovensko, určite odporúčam skúsiť tento zaujímavý kvíz: